Nowy papież a islam

wto, 12 kwi 2005, 11:50:47

Autor: Mirosław Miarczyński

Jaki stosunek powinien mieć Kościół do islamu? Według niektórych komentatorów właśnie ten problem moze okazać się kluczowy dla wyboru nowego papieża. Podczas konklawe kardynałowie będą bowiem musieli odpowiedzieć na pytanie jak wyobrażają sobie dialog z wyznawcami Allaha.

Jeden z kardynałów - Francis Arinze - wychował się w Nigerii, między muzułmanami i wierzy, że można się z nimi porozumieć, że nie ma przepaści. Inny - Joseph Ratzinger - uważa że rozmowy z muzułmanami są pożyteczne, jednak lepiej będzie zaczać od ozywienia chrześcijaństwa. Inni kardynałowie twierdzą, że to wyznawcy islamu powinni w chrześcijańskich krajach stonować swoje żądania a nawet przestać w jakikolwiek sposób demonstrować swoja przynależność religijną.

Wielu kardynałów wymienianych jako papabile czuło się w obowiązku mówić o swoim stosunku do islamu i o tym, co według nich nowy papież powinien zrobić z dialogiem z tą religią. Wydaje się więc, że sprawa ta zaprząta umysły kardynałów-elektorów niemal w równym stopniu jak inne bolączki Kościoła. Rosnący sekularyzm w Europie, w połączeniu z żywym rozwojem islamu na tradycyjnie chrześcijanskich terenach może stanowić bowiem istotme zagrożenie. Dlatego kardynałowie zadaja sobie pytanie na ile bezpieczne jest dalsze pójście drogą jaką szedł Jan Paweł II - drogą pełnego dialogu, a na ile Kościół nie powinien jednak unikać konfrontacji.

Może się więc okazać że właśnie wizja dialogu z islamem stanie się kluczowa dla wyboru nowego biskupa Rzymu.

NYT

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005041211504722