Kardynał Ivan Dias - indyjski obywatel świata

wto, 12 kwi 2005, 12:39:20

Autor: Mirosław Miarczyński

Mimo, że jest urodzony w Bombaju i obecnie jest arcybiskupem tego miasta, kardynał Ivan Dias, który 14 kwietnia skończy 69 lat spędził większość swojego życia służąc Kościołowi poza terytorium Indii. Przed konklawe jest wymieniany wśród kilkunastu potencjalnych kandydatów na nowego papieża.

Przebieg jego służby Kościołowi wyjaśnia, dlaczego indyjski kardynał różni się od wielu azjatyckich pasterzy, jest od nich bardziej konserwatywny.

Urodzony w 1936 roku w stolicy indyjskich finansów, Dias spędził swoje pierwsze lata w kapłaństwie pracując w Bombaju. Jednak bardzo szybko wyjechał na studia do Rzymu i tam zdobywał wiedzę teologiczną oraz pokonywał kolejne stopnie duchownej hierarchii.

W 1964 roku dołączył do korpusu dyplomatycznego Kościoła i kolejne 30 lat spędził pracując w nuncjaturach lub ambasadach watykańskich na całym świecie. Pracował też w Watykańskim Sekretariacie Stanu.

Początkowo działał w Skandynawii, Indonezji i na Madagaskarze, a od 1973 roku przejął część odpowiedzialności za kontakty z krajami komunistycznymi - w tym Chinami i ZSRR. Służył także w wielu krajach afrykańskich.

W 1982 roku został pro-nuncjuszem apostolskim w Ghanie, w 1987 - nuncjuszem w Korei Południowej a w 1991 roku w Albanii. Do Indii wrócił w 1997 roku jako arcybiskup Bombaju. Od tego czasu musi radzić sobie z trudnościami wynikającymi z faktu iż zaledwie 1,8 procentowa chrześcijańska mniejszość w Indiach jest ciągle narażona na różnorodne ataki ze strony hinduskich nacjonalistów i fundamentalistów.

- Uważam, że Kościół może spodziewać się prześladowań - powiedział Ivan Dias w 2001 roku, gdy papież podniósł go do godności kardynała - te utrapienia są moim zdaniem zapowiedzią nowej wiosny w Kościele, która nastąpi w ciągu najbliższych lat.

Kardynał Dias musiał w swoim kościele ustosunkować się także do powstałej na gruncie indyjskiej wielokulturowości teorii, że Bóg równie dobrze może działać we wszystkich religiach. Podobnie ja Watykan, arcybiskup Bombaju odrzuca takie przekonanie wskazując, że rozwadnia ono katolicką doktrynę i podkreśla przy tym, że nie jest ona przekonaniem większości teologów ani wierzących. Broni także tradycyjnej katolickiej moralności, sprzeciwiając się aborcji i związkom homoseksualnym.

Kardynał Ivan Dias jest poliglotą. Doskonale mówi w języku hindi a także angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim.

Kardynał Ivan Dias - materiały w Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050412123920574