Dan Brown podbija Rzym w przededniu konklawe

wto, 12 kwi 2005, 14:18:30

Autor: Joanna Gacka

Dwie powieści Dana Browna - "Anioły i Demony" oraz "Kod Leonarda da Vinci" znajdują się obecnie na czele listy bestsellerów we Włoszech, bijąc wszelkie możliwe rekordy. W Rzymie zaś trudno znaleźć kogokolwiek, który nie czytał książek kontrowersyjnego pisarza. W ostatnich dniach powieści Browna przeżywają kolejny szczyt powodzenia - czytelnicy nie ukrywają, że sięgają po nie w związku z nadchodzącym konklawe.

- To teraz książki na czasie - twierdzi ay Esteves Nepomuceno, szef księgarni na głównym rzymskim dworcu kolejowym. Zadbał o to, by bestsellery rzucały się w oczy wchodzącym do sklepu klientom, jednak jak sam mówi reklama to nie wszystko - wiele osób wchodzi do jego księgarni zdecydowanych już by kupić jedną z książek Browna. Na rzymskich dworcach, lotniskach i przystankach autobusowych bez trudu wypatrzeć można osoby z "Aniołami" lub "Kodem" w ręku. Książki opisujące między innymi tajemnice i intrygi Watykanu stały się ulubioną lekturą na podróż.

Mimo, że przedstawiciele Koscioła wypowiadali się już krytycznie o faktach zawartych w "Kodzie", czytelnicy tej książki sprawiają często wrażenie jakby nie traktowali jej jedynie jak literacką fikcję. Śmierć papieża, konklawe i wielkie kościelne ceremonie pobudzają wyobraźnię, a milczenie kardynałów powoduje że niektórzy czytelnicy odpowiedzi szukają właśnie w powieściach amerykańskiego pisarza. I choć zawierają one wiele oczywistych dla mieszkańców Rzymu błędów (jak chociażby podawane przez autora zupełnie nierealne czasy pokonywania poszczególnych odległości w obrębie miasta), wielu fanów Browna poważnie zastanawia się nad tym, jaką rolę przy wyborze nowego papieża rzeczywiście odegra organizacja Opus Dei, ukazana w "Kodzie" jako nieomal wszechmocna.

Kod Leonarda da Vinci

Anioły i demony

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050412141830396