Kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga

wto, 12 kwi 2005, 16:49:26

Autor: Marcin Pijaczyński

62-letni kardynał Oscar Andres Rodriquez Maradiaga z Tegucigalpa w Hondurasie jest jednym z najmłodszych purpuratów, którzy będą uczestniczyć w konklawe mającym wyłonić kolejnego papieża. Podczas gdy dla ubiegających się o wiele stanowisk młodość może być czynnikiem pozytywnym, w przypadku kandydata na papieża fakt ten może stać się przeszkodą.

Jako że papieże zwykle kierują Kościołem dożywotnio, nie każdy z kardynałów jest przekonany, że stanowisko to powinien otrzymać ktoś, kto może je piastować przez 30 i więcej lat, jeżeli zdrowie mu pozwoli.

Jeśli kardynałowie podczas konklawe zdecydują jednak inaczej, Rodriquez Maradiaga posiada wiele cech predestynujących go do zajęcia najważniejszego w Kościele rzymsko-katolickim stanowiska.

Kardynał z Hondurasu jest poliglotą. Oprócz ojczystego hiszpańskiego może się również porozumiewać po angielsku, włosku, francusku, portugalsku i niemiecku. Jest obrońcą biednych. Rodriguez Maradiaga wierzy, że prawdziwym rozwiązaniem problemów Ameryki Łacińskiej i innych krajów rozwijających się jest sprawiedliwość społeczna.

"Sprawiedliwość będzie musiała stanąć na porządku dziennym w XXI w. we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej” - powiedział reporterom w 2001 r., gdy został kardynałem. "Bardzo często sprawiedliwość przychodzi tylko do bogatych. Biedni nie maja natomiast prawa do sprawiedliwości" - dodał protestując przeciw korupcji.

Rodriguez Maradiaga oskarża wiele osób w Ameryce Łacińskiej o angażowanie się w politykę tylko dla bogactwa. Jego prestiż jest tak duży, że prezydent Hondurasu poprosił go o przewodniczenie komisji, która zdecydowała ostatecznie o rozwiązaniu tajnej policji.

Odwiedzając w maju 2002 roku Rzym powiedział, że wierzy, iż Jan Paweł II będzie miał odwagę zrezygnować, jeśli jego problemy ze zdrowiem uniemożliwią kierowanie Kościołem. Podczas, gdy tego typu uwagi zdarzały się kardynałom z doświadczeniem, były czymś niezwykłym w przypadku osoby, która zaledwie przed rokiem otrzymała kardynalski biret.

On był również osoba, która zasugerowała, że kolejny papież powinien być reprezentantem krajów Trzeciego Świata "Papież z Południa mógłby stać się narzędziem opatrzności mogącym przynajmniej złagodzić, jeśli nie rozwiązać konflikt Północ-Południe" - powiedział we wrześniu 2003 r.

Kardynał pracował w latach 60. jako nauczyciel, zanim został w 1970 roku wyświęcony w Niemczech.

Pozycja Rodrigueza Maradiagi w Ameryce Łacińskiej została umocniona w 1995 roku, gdy został wybrany na pięcioletnią kadencję jako przewodniczący CELAM, konferencji biskupów Ameryki Łacińskiej.

Kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga - materiały w Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005041214582637