Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Świadek Jehowy musi przyjąć krew

Chora na raka młoda dziewczyna z prowincji Okanagan w Kanadzie będzie musiała przyjąć transfuzję krwi - zadecydował wczoraj kanadyjski Sąd Najwyższy. Rodzice 14-latki należą do Świadków Jehowy, którym religia zabrania przetaczania krwi i jej pochodnych. Sędzia stwierdził, że wolność religijna nie jest wartością absolutną i że ważniejsze jest życie dziecka.

Świadkom Jehowy nie wolno przetaczać krwi oraz jej składników takich jak czerwone i białe krwinki, płytki krwi, czy osocze. Świadkowie uważają, że zakaz transfuzji zapisany jest w Biblii: "Ktokolwiek będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę swoje oblicze przeciwko spożywającemu krew i wytrącę go spośród jego ludu, gdyż życie ciała jest we krwi". Interpretacja tego fragmentu Starego Testamentu skazała na powolne umieranie tysiące osób - również dzieci.

Świeckie sądy zazwyczaj odbierają rodzicom - Świadkom prawo do decydowaniu o życiu dziecka w przypadku, gdy konieczna jest transfuzja. Tak właśnie było w Kanadzie - 14-letnia dziewczynka otrzyma krew. Sędzia stwierdził, że wolność religijna nie jest wartością absolutną i że ważniejsze jest życie dziecka.

Prawnik rodziny dziewczynki stwierdził, że wyrok sądu nic nie zmieni, gdyż 14-latka jest gorącą wyznawczynią swojej religii i lekarze nie będą w stanie zmusić jej do przyjęcia transfuzji.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050412210758570

No trackback comments for this entry.
Świadek Jehowy musi przyjąć krew | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Świadek Jehowy musi przyjąć krew
mateuszwroc wto, 12 kwi 2005, 21:37:22

Brawo dla sądu!

Świadkowie Jehowy ze Starego Testamentu biorą co chcą, część przestrzegają, a części nie. Odnośnie transfuzji powołują się na jeden, wyrwany z kontekstu fragment. Wystarczy przeczytać następny werset, aby dowiedzieć dlaczego należało powstrzymać się od krwi:

"lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach." (Dz 15, 20-21)

---
Sede vacante ;(

 
Świadek Jehowy musi przyjąć krew
dawid1976 wto, 12 kwi 2005, 23:18:57

A my będziemy gościć  u nas Świadków w Sobote. Prosze pomodlcie się za nas by Bóg w tym dniu dał nam słowa miłości i nadzieji.

Pozdrawiam

 
Świadek Jehowy musi przyjąć krew
remigius czw, 14 kwi 2005, 13:32:56
<P>Obowiązek posłuszeństwa Bogu oraz obowiązek chronienia życia zostały ustanowione przez Boga i nie podlegają zmianie. Z punktu widzenia człowieka niewierzącego ustalenie hierarchii tych obowiązków jest bardzo trudne. Świadkowie Jehowy powołując się na przykazanie powstrzymywania się od krwi (patrz: sobór jerozolimski w Dziejach Apostolskich) stosują zasadę apostolską, że należy bardziej słuchać Boga niż ludzi. Zabierając głos z pozycji chrześcijańskiej (a trzeba przypomnieć, że Świadkowie nie są chrześcijanami z powodu odrzucenia podstawowej doktryny chrześcijan&nbsp;o Trójcy Świętej) trzeba powołać się na biblijny przykład Abrachama (przykazanie "nie zbijaj" nie ma tu zastosowania ponieważ w intencji autora - Mojżesza ma wyłącznie&nbsp;zastosowanie do morderstwa w rozumieniu potocznym). Abracham był człowiekiem wiary i posłuszeństwa.&nbsp;Bóg zażądał od Abrachama aby ten złożył ofiarę z życia swego jedynego syna Izaaka (czyli innymi słowy zadzgał go&nbsp;nożem i spalił). Abracham będąc posłuszny Bogu zdecydował, że zrobi to co mu polecił Najwyższy. Lecz nie to jest najważniejsze w tej historii. Najważniejsze jest to że w momencie kiedy Abracham zmierzał się nozem na syna Bóg wstrzymał jego rękę i wyjaśnił, że cała ta sytuacja była tylko próbą wiary, a Bog jest daleki od tego by faktycznie chcieć śmierci Izaaka.&nbsp;Czy więc życie ludzkie nie jest&nbsp; wieksze niż przykazanie Boga? (szczególnie gdy przykazanie to jest zle interpretowane?).</P>

---
Remigiusz
 
Świadek Jehowy musi przyjąć krew
karolcia czw, 5 maj 2005, 11:02:30
Świadkowie Jechowy interpretują na swój sposób wyrwane z kontekstu zdania.I nie sposób ich przekonać. Ja jestem matką i nie wyobrażam sobie jak można nie próbować ratować wszelkimi sposobami własnego dziecka.  Nigdy tego nie zrozumiem!

---
Karolina

 
Świadek Jehowy musi przyjąć krew
lech.rp pią, 6 maj 2005, 23:46:51
Na szczescie sa ludzie, ktorzy okreslaja granice
tolerancji dla barbarzyncow.
Chyba czas, aby takie "wiary" potraktowac tak samo jak
wierzenia ludozercow z Nowej Gwinei i aby staly sie
wylacznie historia !
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń