Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy głupota jest grzechem?

Pytania i odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć: Czy głupota jest grzechem? A jeśli tak, to czy istnieją jakieś inne grzechy (proszę o kompletny wykaz)?Szanowny Panie, zadał Pan pytanie niezwykle trudne, na które nie da się udzielić prostej  jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to bowiem od konkretnej sytuacji i okoliczności a także od tego jaki udział w "głupocie" ma nasza wola - innymi słowy czy działanie takie było zamierzone czy nie. Najlepiej każdy taki przypadek konsultować bezpośrednio ze spowiednikiem.

Co do drugiej części pytania - nie wszystkie grzechy z głupoty wypływają. "Grzech" to w chrześcijańskim rozumieniu uchybienie woli Boga. Dlatego też trudno mówić o "kompletnym wykazie" grzechów. Sugeruję jednak zapoznać się z tym, co na temat grzechu mówi Katechizm Kościoła Katolickiego - znajdzie tam Pan conajmniej kilka "podstawowych" spisów czynów i postaw grzesznych wobec Boga, ludzi i samego siebie. 

Ks. AdamOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050413112651146

No trackback comments for this entry.
Czy głupota jest grzechem? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy głupota jest grzechem?
gosc śro, 13 kwi 2005, 14:46:02
Jezeli glupote definiujemy jako to wszystko co mnie irytuje i drazni, to na pewno jest grzechem. Tylko ktora glupota jest bardziej grzeszna?
 
Czy głupota jest grzechem?
Maciek śro, 13 kwi 2005, 15:00:58
Głupota nie jest grzechem, ale grzech jest głupotą.
 
Czy głupota jest grzechem?
Jan Roguszko śro, 13 kwi 2005, 22:36:27

Głupota wynikająca z zaniedbań, czy czynów do głupoty prowadzących (np. rozpusta) ładniej zwana "ignorancją zawinioną" niewątpliwie grzechem jest - jak głosi KKK: "(...) ignorancja zawiniona i zatwardziałość serca nie pomniejszają, lecz zwiększają dobrowolny charakter grzechu". Tymczasem "ignorancja niedobrowolna może zmniejszyć winę, a nawet uwolnić od ciężkiej winy" Tak więc głupota bedąca wynikiem jakichs niezależnych od nas ograniczeń umysłu, niepokonywalnych przeszkód natury np. intelektualnej grzech zmniejsza. 

Po prostu głupota zawiniona jest grzechem, niezawiniona może nim nie być. Ot, co. 

---
Jan Roguszko

 
Czy głupota jest grzechem?
remigius czw, 14 kwi 2005, 12:11:16
Nie starczyło by życia na zastanawianie się nad grzesznoscią różnych czynów i myśli, lub na formuowanie mniej czy bardziej
"kompetentnych" katalogów grzechów. (W tradycji kościelnej istnieje katalog 7 grzechów głównych oraz podział na grzechy lekkie /powszednie/ i ciężkie /śmiertelne/, ale to oczywiście tylko tradycja ludzka). Głupota jest złem przede wszystkim dlatego, że to właśnie ona jest odpowiedzialna za brak wiary i odrzucanie Ewangelii. "Kierownikowi chóru. Dawidowy. Mówi głupi w swoim sercu: Nie ma Boga. Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nikt nie czyni dobrze" (Psalmów 14:1 BT).
Z pozycji katolicko - judaistycznej grzechem jest przekrocznie przykazań Bożych. Z pozycji protestanckiej grzechem jest wszystko co nie zostało odkupione przez Jezusa (Jeśli człowiek nie przyjął do swego serca Zbawcy to nawet jego tzw dobry uczynek jest także grzechem). Z pozycji ogólnej można powiedzieć, że człowiek grzeszy wtedy gdy mając jasne rozeznanie dobra i zła (czyli odpowiednio rozwinięte sumienie) wybiera zło.

---
Remigiusz
 
Czy głupota jest grzechem?
remigius czw, 14 kwi 2005, 12:19:02
Wbrew obiegowej opinii głupota nie ma nic wspólnego z ludzmi niedorozwiniętymi psychicznie. Głupotą grzesza głównie ludzie bardzo inteligentni i w swoim przekonaniu bardzo mądrzy. Głupota jest blisko spokrewniona z pychą (A pycha była według tradycji kościelnej pierwszym historycznym grzechem, bo popełnił ten grzech Szatan przy swoim buncie przeciw Bogu).

---
Remigiusz
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń