Kardynał Camillo Ruini

śro, 13 kwi 2005, 11:27:46

Autor: Małgorzata Przymuszała

Camillo Ruini to jeden z najbardziej znanych na świecie purpuratów. Ten 74-letni kardynał dobrze zna zarówno realia watykańskie jak i włoski Episkopat. Obok takich nazwisk jak kardynałowie Tettamanzi i Scola jest wymieniany najczęściej jako włoski kandydat na papieża. Jego głos na pewno będzie miał duże znaczenie podczas konklawe.

Kardynał Camillo Ruini urodził się 19 lutego 1931 roku w Północnych Włoszech w miejscowości Sassuolo na Nizinie Padańskiej. W 1949 roku rozpoczął studia w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, jednocześnie uczęszczał do Collegio Capranica. Posiada dyplom licencjata z filozofii oraz doktorat z nauk teologicznych.

W 1954 roku przyjął z rąk biskupa Luigi Traglia święcenia kapłańskie. W 1957 roku pracował jako wykładowca filozofii w seminarium duchownym w Reggio Emilia. Nauczał też teologii dogmatycznej najpierw w Międzydiecezjalnym Studium Teologicznym w Modenie, potem Teologicznym Studium Akademickim w Bolonii. W maju 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym Diecezji Reggio Emilia i Guastalla, święcenia biskupie przyjął 29 czerwca 1983 roku. W czerwcu Papież mianował go sekretarzem generalnym Włoskiej Konferencji Biskupów.

Na początku 1991 roku został pro wikariuszem generalnym dla Diecezji Rzymskiej i otrzymał godność arcybiskupa. W marcu tego samego roku Jan Paweł II ogłosił go przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupiej. W czerwcu 1991 roku został kardynałem. Kardynał Ruini był wysłannikiem Jana Pawła II na różnych uroczystościach religijnych czy rocznicowych. Podczas XXIII Narodowego Kongresu Eucharystycznego w Bolonii pełnił funkcje legata. Brał również czynny udział podczas obchodów Roku Jubileuszowego 2000.

Kardynał Camillo Ruini - materiały w Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050413112746885