Kardynał Angelo Scola

śro, 13 kwi 2005, 16:35:47

Autor: Marcin Pijaczyński

Kardynał Angelo Scola jest od 2002 roku patriarchą Wenecji. Z tej archidiecezji pochodziło trzech papieży z ostatniego stulecia: Pius X, Jan XXIII i Jan Paweł I. 63-letni kardynał może przekonać do swojej osoby tych, którzy chcą na konklawe wybrać dynamicznego przywódcę Kościoła po tym, jak borykający się z chorobami Jan Paweł II musiał drastycznie ograniczyć w ostatnich miesiącach swoje wystąpienia publiczne.

Scola należy do najmłodszych i najnowszych książąt Kościoła. Został kardynałem w 2003 roku, za ostatnim razem gdy Jan Paweł II rozdawał kardynalskie birety. Jest doktorem teologii i filozofii, jak również pierwszym kardynałem z szeregów konserwatywnego ruchu Comunione e Liberazione.

Według standardów Europy Zachodniej Scola jest uznawany za konserwatystę. Krytykuje nadmiernie konsumpcyjny styl życia w Europie Zachodniej. Wypowiada się też przeciw kapłaństwu kobiet, co może zapewnić mu wsparcie tych, którzy opowiadają się za obroną nauki Jana Pawła II dotyczącej moralności i kwestii społecznych.

Agencja Catholic News Service niedawno wskazała Scolę jako być może najbliższego wyboru z włoskich papabili. Włosi przez stulecia byli wybierani na papieży i mogą zechcieć ponownie przywrócić ten zwyczaj.

Scola pochodzi z rodziny robotniczej, ale brakuje w jego życiorysie dłuższego okresu pracy duszpasterskiej z wiernymi. Ten fakt może zmniejszyć jego szanse. Patriarcha Wenecji spędził 20 lat w salach wykładowych i bibliotekach. Pracował m.in. z Hansem Ursem von Balthasarem, uważanym za jednego z największych teologów XX w.

Kardynał Wenecji dla zmiany swojego wizerunku wybrał się w zeszłym roku na pielgrzymkę do Kenii, aby odwiedzić parafię, której proboszczem był ksiądz z Wenecji.

Kardynał Angelo Scola - materiały w Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050413163547508