Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Joseph Ratzinger - Benedykt XVI

Kardynał Joseph Ratzinger uważany jest za twardego konserwatystę. Jako papież będzie prawdopodobnie kontynuował politykę Jana Pawła II w kwestiach dotyczących ekumenizmu, seksualności czy bioetyki.Urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn (Niemcy). W 1944 roku został wcielony do Wermachtu, a w 1945 internowany w obozie dla jeńców wojennych. Do seminarium monachijskiego wstąpił po zwolnieniu z obozu. 29 czerwca 1951 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Monachijskim, w 1953 roku obronił pracę doktorską, a w 1957 zdobył habilitację. W marcu 1977 roku został arcybiskupem Monachium i Freisingu, a w czerwcu tego roku papież Paweł VI mianował go kardynałem. 25 listopada 1981 roku z rąk Jana
Pawła II otrzymał nominację na prefekta Kongregacji ds. Nauki Wiary. W 2002 roku został wybrany dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

Nazywany „pancernym kardynałem" Ratzinger stanowczo potępia aktywny homoseksualizm i małżeństwa homoseksualne.

W latach dziewięćdziesiątych wywierał presję na teologach, głównie z Azji, przeciwstawiając się głoszonym przez nich poglądom, że religie niechrześcijańskie są częścią boskiego planu wobec ludzkości. Jego wojownicza natura ujawniła się w 2000 roku, kiedy to był jednym z głownych autorów dokumentu Dominus Iesus, który wskazywał na pełnię prawdy w Kościele rzymsko-katolickim i piętnował inne wyznania jako ułomne, nieprawdziwe.

Niektórzy uważają iż "Dominus Iesus" doprowadził do zahamowania dialogu ekumenicznego. Anglikanie i Luteranie byli zszokowani taką postawą Ratzingera. Tym bardziej, że nazwał ich protesty „absurdem".


Kardynał Ratzinger jest również zwolennikiem centralizacji Kościoła.

Ten jeden z najbliższych doradców Jana Pawła II uważany jest za „kandydata przejściowego". Nie ma dokonywać wielkich zmian, a jego pontyfikat prawdopodobnie nie trwałby bardzo długo jak poprzedni (ma 78 lat). Jego zwolennikami są ci kardynałowie, którzy chcą krótkiego konklawe i niedługiego pontyfikatu.

Kardynał Joseph Ratzinger - materiały w serwisie Kosciol.pl

Kardynał Ratzinger: Spotkanie z Chrystusem sednem chrześcijaństwa

Homilia Kardynała Ratzingera podczas mszy poprzedzającej konklawe

Droga Krzyżowa w Koloseum: rozważania o upadku Kościoła

Benedykt XVI - książki biograficzne

Benedykt XVI - książki i praceOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050414173100363

No trackback comments for this entry.
Joseph Ratzinger - Benedykt XVI | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakub czw, 14 kwi 2005, 22:25:33

Pod skorupą Panzer Kardinala kryje się bawarska krzepa, która przeżyje niejednego z odwiedzających ten portal... Na przejściowy pontyfikat nie ma co liczyc...chyba ze chodzi o dłuuuugie przejście...

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho slyší
na mé snažné volání."

 
Marcin W czw, 14 kwi 2005, 22:32:12

Zastanawia mnie jedno. W "Dominus Iesus" Krk przedstawia sam siebie jako jedyny prawdziwy, jedynoznbawczy... I "jest dobrze".  A w materiałach nt. sekt ten sam Krk podaje, że jedną z cech chrakterystycznych sekty jest stwierdzanie, że tylko w danej sekcie są wartościowe nauki, że tylko w niej można znaleźć prawdę i zbawienie, a wszystko, co jest poza jest złę i szatańskie. Zaczerpnąłem to z tzw. "10 cech charakterystycznych sekty" (można ich listę znaleźć choćby na stronach dominikańskich), przy czym katoliccy duchowni, którzy listę tą sporządzili ostrzegają, że jeżeli choć jedna z wymienionych cech charakteryzuje daną grupę, to jest ona sektą i należy się od niej trzymać z dala, bo jest niebezpieczna. Albo jest to czysta schizofrenia, albo Krk siebie i innych mierzy róznymi miarami.

Jeśli ktoś uważa, że ten głos - dotyczący konkretnie zapatrywań Ratzingera wyrażonych w "Dominus Iesus" - jest atakiem na Krk, to niech wpierw przyjrzy się liście wzminakowanej przeze mnie i oceni ile z cech tam wymienionych i które można przypisać "jedynemu, świętemu i apostolskiemu" Kościołowi.

Ratzinger wsączył wiele jadu w dialog ekumeniczny. Póxniej próbował się z tego wycofywać, tłumaczyć, że nie miał na myśli tego, co miał na myśli. A Jan Paweł II musiał się za niego czerwienić. Gdyby Ratzinger został teraz papieżem była by to osobista porażka życiowa, choć już zza grobu, Jana Pawła II. Było by to po prostu katastrofą.

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
ToMeK pią, 15 kwi 2005, 09:47:02
Cytuję: "Kardynał Ratzinger jest również zwolennikiem centralizacji Kościoła".
I to jest wystarczający powód - poza wiekiem - aby tego człowieka nie wybrali na papieża.

---
ToMeK
-.+.-
Flp 4, 13

 
Marianna pią, 15 kwi 2005, 15:57:09
Jak czytam w jednym z komentarzy, ze wybor kardynala Ratzingera na papieza byloby "osobista kleska" SP. Jana Pawla II, to nie moge sie zgodzic ze zbyt daleko wysunieta konkluzja. Zwrocm uwage, ze ostatnia Droge Krzyzowa w Koloseum przygotowal wlasnie kardynal Ratzinger. (Pelny tekst do znalezienia w internecie). Bylam sparalizowana jego stwierdzeniami zarowno o bledach kosciola jak i cywilizacji pluralistycznych. Nie wyobrazam sobie, ze ten tekst nie zostalby zatwierdzony przez SP. Jana Pawla II.
Do czego zmierzam. W dzisiejszych czasach moglby byc przydatny papiez, ktory w sposob bezposredni mowilby o bledach kosciola rzymskokatolickiego Europy Zachodniej. (Cos wiem na ten temat). Jesli centralizacja kosciola mialaby w jakis sposob zwiekszyc posluch kosciolow we Francji czy Holandii i zblizyc je do obecnego wygladu kosciola rzymskokatolickiego, nie mialabym nic przeciwko temu. Tutaj potrzeba osoby silnej i zdecydowanej.
Jesli Kardynal Ratzinger jest krytykiem , nie musi to oznaczac, ze odrzuca inne religie. Ja ciagle mam swiadomosc co mnie laczy z ludzmi rowniez roznych wyznan, dzieki przynaleznosci i naukom kociola rzymskokatolickiego. Znam sile Eucharystii i zaluje, ze nie wszyscy ja poznali. Jesli islamitow traktuje jak braci, to nie znaczy, ze oni mnie tez. Jak juz mnie uznaja, bedzie to akt pojednania.
Nie wydaje mi sie byc calkiem oryginalna w mich pogladach, nie wydaje mi sie, by kardynal Ratzinger nie patrzyl na wszystkich jak braci, bo ma wiecej szans isc sladami Chrystusa niz ja, zwykly zjadacz chleba.
 
Joseph Ratzinger - Benedykt XVI
danmir pon, 22 maj 2006, 19:51:30
W życiorysie brak informacji, że wstąpił do Hitlerjugend...

---
danmir

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń