Joseph Ratzinger - Benedykt XVI

czw, 14 kwi 2005, 21:31:00

Autor: Marta Kamińska

Kardynał Joseph Ratzinger uważany jest za twardego konserwatystę. Jako papież będzie prawdopodobnie kontynuował politykę Jana Pawła II w kwestiach dotyczących ekumenizmu, seksualności czy bioetyki.

Urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn (Niemcy). W 1944 roku został wcielony do Wermachtu, a w 1945 internowany w obozie dla jeńców wojennych. Do seminarium monachijskiego wstąpił po zwolnieniu z obozu. 29 czerwca 1951 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Monachijskim, w 1953 roku obronił pracę doktorską, a w 1957 zdobył habilitację. W marcu 1977 roku został arcybiskupem Monachium i Freisingu, a w czerwcu tego roku papież Paweł VI mianował go kardynałem. 25 listopada 1981 roku z rąk Jana
Pawła II otrzymał nominację na prefekta Kongregacji ds. Nauki Wiary. W 2002 roku został wybrany dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

Nazywany „pancernym kardynałem" Ratzinger stanowczo potępia aktywny homoseksualizm i małżeństwa homoseksualne.

W latach dziewięćdziesiątych wywierał presję na teologach, głównie z Azji, przeciwstawiając się głoszonym przez nich poglądom, że religie niechrześcijańskie są częścią boskiego planu wobec ludzkości. Jego wojownicza natura ujawniła się w 2000 roku, kiedy to był jednym z głownych autorów dokumentu Dominus Iesus, który wskazywał na pełnię prawdy w Kościele rzymsko-katolickim i piętnował inne wyznania jako ułomne, nieprawdziwe.

Niektórzy uważają iż "Dominus Iesus" doprowadził do zahamowania dialogu ekumenicznego. Anglikanie i Luteranie byli zszokowani taką postawą Ratzingera. Tym bardziej, że nazwał ich protesty „absurdem".


Kardynał Ratzinger jest również zwolennikiem centralizacji Kościoła.

Ten jeden z najbliższych doradców Jana Pawła II uważany jest za „kandydata przejściowego". Nie ma dokonywać wielkich zmian, a jego pontyfikat prawdopodobnie nie trwałby bardzo długo jak poprzedni (ma 78 lat). Jego zwolennikami są ci kardynałowie, którzy chcą krótkiego konklawe i niedługiego pontyfikatu.

Kardynał Joseph Ratzinger - materiały w serwisie Kosciol.pl

Kardynał Ratzinger: Spotkanie z Chrystusem sednem chrześcijaństwa

Homilia Kardynała Ratzingera podczas mszy poprzedzającej konklawe

Droga Krzyżowa w Koloseum: rozważania o upadku Kościoła

Benedykt XVI - książki biograficzne

Benedykt XVI - książki i prace

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050414173100363