Kardynał Jose da Cruz Policarpo

pią, 15 kwi 2005, 14:04:53

Autor: Marta Kamińska

Jose da Cruz Policarpo całe życie duchowne spędził w rodzimej Portugalii, dlatego jest mało znany w innych krajach. Ten kardynał o umiarkowanych poglądach dużą wagę przywiązuje do dialogu z innymi wyznaniami.

Jose da Cruz Policarpo urodził się 26 lutego 1936 roku w Alvorninha. Studiował w seminariach w Santarem, Almada, Olivais. Święcenia kapłańskie przyjął 15 sierpnia 1961 roku. Studiował teologię dogmatyczną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1978 roku mianowany został biskupem pomocniczym patriarchatu lizbońskiego. Patriarchą Lizbony został w roku 1998. Od kwietnia 1999 roku jest również przewodniczącym Konferencji Episkopatu Portugalii. W roku 2001 został wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II.

Kardynał Jose da Cruz Policarpo ma umiarkowane poglądy. Chętnie podejmuje dialog z innymi wyznaniami i często podkreśla ich wartość. W jubileuszowym roku 2000 stojąc przed kościołem, gdzie święta Inkwizycja prowadziła swoje przesłuchania, publicznie przeprosił lokalną społeczność żydowską za prześladowania przez Kościół katolicki w XVI wieku.

Podczas dyskusji nad dokumentem Dominus Iesus, w którym zapisano, że inne wyznania są niedoskonałe, Policarpo łagodził relacje z Protestantami i Żydami, mówiąc, że tak być powinno, że każde wyznanie stoi na straży swych tradycji i pozostaje wierne prawdzie, w którą wierzy. Dodał, że
ta wiara musi szanować i akceptować wiarę innych.

Z powodu tej otwartości naraził się na krytykę grup tradycjonalistów, urażonych, że pozwolił na zorganizowanie międzywyznaniowej konferencji w Fatimie, miejscu pielgrzymek, gdzie w 1917 roku trójce wiejskich dzieci ukazała się Maryja Dziewica.

Kardynał Policarpo aktywnie działał na rzecz wskrzeszania wiary katolickiej w dużych miastach Europy Zachodniej, gdzie coraz mniej ludzi uczestniczy w mszach świętych, a młodzi ludzie dorastają bez żadnej edukacji religijnej.

Zdaniem włoskich mediów ma on szanse zostać następcą Jana Pawła II. Ci kardynałowie, którzy nie chcą Ratzingera ani Włochów, a chcą Europejczyka, wybiorą pomiędzy kardynałem z Austrii i Portugalii.

Jose da Cruz Policarpo - materiały w serwisie Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050415134153352