Kardynał Claudio Hummes - umiarkowany Brazylijczyk

pią, 15 kwi 2005, 17:33:34

Autor: Marta Kamińska

Poglądy tego 70 letniego arcybiskupa Sao Paulo uchodzą za umiarkowane. W sprawach teologii jest jednak konserwatystą. Ma ogromne doświadczenie duszpasterskie, co może okazać się atutem na konklawe.

Urodził się 8 sierpnia 1934 roku w Montenegro. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1958 roku. Obronił doktorat z filozofii w Papieskim Athenaeum Antonianum w Rzymie, studiował również teorię ekumenizmu w Instytucie Ekumenicznym w Genewie. W 1975 roku został biskupem. 21 lutego 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

Jako biskup diecezji Santo Andre wspierał strajkujących robotników, pozwalał liderom związkowym wygłaszać przemówienia polityczne podczas mszy. Kiedy jednak przemysłowcy poprosili go o mediację ze strajkującymi, odmówił, tłumacząc, że Kościół musi stać po stronie robotników.

Kardynał Hummes zasłynął jako obrońca praw człowieka. Mówił, że jego największym wyzwaniem jest walka ze skrajnym ubóstwem. Zarzucał rządowi, że swą polityką przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Broni własności prywatnej i jest przeciwny akcji zajmowania siłą nieużytków przez bezrolnych.
W miarę jak stawał się starszy, oddalał się od polityki i zajął się bardziej sprawami duchowymi, przyjął również bardziej konserwatywną postawę.

Jest gorącm obrońcą katolickiej nauki moralnej.

Kardynał Hummes wyznaje pogląd, że Watykan powinien mieć mniejszy wpływ na życie lokalnych kościołów. Zdaniem niektórych komentatorów to może zwiększyć jego szanse na konklawe.

Kardynał Claudio Hummes - materiały w serwisie Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050415173334160