Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jakie są funkcje i obowiązki papieża?

Wielu spośród 115 kardynałów elektorów spotka się ze sobą po raz pierwszy na zbliżającym się konklawe, mającym wyłonić 265-tego papieża w historii. Każda rozmowa może być czymś na kształt rozmowy o pracę, gdzie kandydaci będą próbowali przedstawić wszystkie swoje zalety i tym samym zdobyć jak największą liczbę głosów."Dam pracę:

Nazwa stanowiska: Biskup Rzymu, Papież, Pontifex Maximus, Wikariusz Chrystusa

Rodzaj stanowiska: Kierownicze

Państwo wykonywania pracy: Watykan

Branża: Kościół Rzymsko-Katolicki, pion duchowieństwa

Rodzaj zatrudnienia: praca stała, kontrakt dożywotni

Wymagania podstawowe: Mężczyzna w wieku 60-80 lat, katolik, duchowny, bezżenny

Kwalifikacje: nieugięty w sprawach wiary, medialny, skłonny do podróżowania, odporny na stres, konieczna znajomość Pisma Świętego oraz dogmatów wiary katolickiej.

Firma oferuje: darmowe zakwaterowanie w sercu Rzymu, całodobową ochronę, permanentną dostępność do Najwyższego, nieomylność w sprawach wiary i moralności, szacunek milonów osób na całym świecie, tytuł Jego Świątobliwości

Forma kontaktu: zainteresowani kandydaci - kardynałowie muszą zgłosić się do Kaplicy Sykstyńskiej, nie później niż do 18 kwietnia 2005 roku. Referencje od Ducha Świętego mile widziane." - tak mogłoby wyglądać ogłoszenie oferujące pracę na stanowisku papieża, zamieszczone na przykład w prasie. Jednakże na to stanowisko nie przeprowadza się castingów ani też nie każe się kandydatom przechodzić skomplikowanych testów psychologicznych. Papieża wybierają kardynałowie zebrani na konklawe - a swoje wybory oddaja pod opiekę Ducha Świętego, który najlepiej zna potencjalnych kandydatów. Niezależnie od tego, jakie będą wyniki rozmów i kto dostąpi zaszczytu wstąpienia na tron Piotrowy, wybrana osoba będzie musiała się zmierzyć z szeregiem obowiązków, które przynależne są papieżowi. Poniżej znajduje się krótki opis funkcji, które następny papież zacznie sprawować od chwili objęcia stanowiska głowy kościoła:

- Biskup Rzymu: Jest to priorytetowa funkcja papieża. Rzym jest miejscem wyjątkowym, w którym według tradycji katolickiej żył i umarł św. Piotr, pierwszy papież. Jako biskup Rzymu, papież zajmuje się ważnymi sprawami wiernych, mieszkających w mieście, odprawia msze i inne uroczystości kościelne w bazylice św. Piotra. Papież jest także zwierzchnikiem wszystkich biskupów świata, posiada władzę, mogącą dyscyplinować i pouczać dostojników kościelnych.

- Pontifex Maximus: Papież jest zwierzchnikiem kościoła rzymsko-katolickiego. Jego zdanie jest wiążące we wszystkich kwestiach dotyczących wiary, moralności, dyscypliny i władzy wśród duchowieństwa. Jako zwierzchnik kościoła, papież ma prawo do powoływania biskupów, arcybiskupów oraz kardynałów. Może piętnować dysydentów oraz tworzyć encykliki, podkreślające specyficzne doktryny wiary. Wiele spraw czysto przyziemnych przejmuje na siebie Kuria Papieska, ale papież zawsze pozostaje duchowym zarządcą wszelkich rozporządzeń. W 1870 roku uznano, iż papież jest nieomylny odnośnie wiary i moralności. Ozacza to, że może co prawda nie znać się na algebrze czy innych ziemskich naukach, ale Duch Święty nie pozwoli mu nigdy szerzyć herezji.

- Wikariusz Chrystusa: Przez zwykłych wiernych Kościoła Katolickiego papież nie jest postrzegany, jako najważniejszy z 4700 biskupów całego świata, ale jako reprezentant Jezusa Chrystusa na Ziemi. To dlatego, Jan Paweł II nie chciał ustąpić ze swojego stanowiska, pomimo bardzo złego stanu zdrowia - twierdził, iż przedstawiciel Boga na Ziemi nie może ot tak zrezygnować ze swojej funkcji. Każdy papież posiada komplet kluczy, które są symbolem daru, jaki otrzymał od Jezusa św. Piotr (komplet kluczy do "królestwa niebieskiego").

- Duchowy i moralny przywódca, nie tylko dla katolików Być może największym osiągnięciem Jana Pawła II było jego nieustanne moralne wspieranie ludzkości. Walka o prawa ludzi, ich godność, połączona z wielką charyzmą pomagała przełamywać wiele barier. Jan Paweł II przyczynił się także do obalenia komunizmu. Stał się jednym z najważniejszych światowych autorytetów moralnych w ostatnim stuleciu.

- Głowa Państwa Watykańskiego: Papież jest także szefem  Watykanu, najmniejszego państwa na świecie (108 akrów). Watykan zamieszkuje ok. 1000 osób, głównie duchownych, pracuje w nim zaś ok. 3400 ludzi. Państwo utrzymuje pełne dyplomatyczne stosunki z większością obszarów na świecie. Watykan ma także status stałego obserwatora Organizacji Narodów Zjednoczonych. Państwo strzeżone jest przez Gwardię Szwajcarską.

"Zawód papież" jest niezwykle wymagający. Dlatego też osoba wybrana na to stanowisko powinna mieć w swoim CV wiele cech, ułatwiających jego wykonywanie. Kardynałowie zbierający się na konklawe są najprawdopodobniej zgodni co do jednego - najważniejszą z nich jest stała asystencja Ducha Świętego.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050415190751167

No trackback comments for this entry.
Jakie są funkcje i obowiązki papieża? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakie są funkcje i obowiązki papieża?
remigius nie, 17 kwi 2005, 14:53:25
Ciekawy artykuł. Chciałem tylko zauważyć, że nie ma wymogu aby kandydat na papieża miał 60-80 lat lub był duchownym. Papieżem może zostać teoretycznie osoba od roku zycia do nieskończoności, a także katolik świecki. Nie ma też wymogu by był bezżenny bo wymóg ten obowiązuje tylko duchownych, czyli diakonów, prezbiterów i biskupów. Kardynałowie mogą teoretycznie wybrać papieżem Zdzicha Kowalskiego z Pcimia Dolnego, mająego żonę Mariannę i 12 dzieci, pod warunkiem, że został on ochrzczony w Kościele katolickim i nie podlega ekskomunice.

---
Remigiusz

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń