Czy zdrada może być powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa?

pon, 18 kwi 2005, 17:15:00

Autor: monika

Mam przyjaciela, który w wieku 20 lat się ożenił, mimo,ze ona jako panna miała juz dziecko z innym mężczyzną. Wtedy jego dziewczyna była w ciąży. Po 3 latach wzięli rozwód cywilny bo ona go zdradziła i zamieszkała ze swoim kochankiem. Po pewnym czasie próbowali do siebie wrócić ze względu na dziecko, lecz się nie udało bo znowu od niego odeszła. Chciałam się dowiedzieć czy ma on podstawę do unieważnienia ślubu kościelnego? W końcu ona nie dotrzymała obietnicy wierności. Gdzie trzeba się zgłosić,aby wnieść wniosek o unieważnienie i czy potrzebuje on zgody swojej żony? Proszę o odpowiedz i z góry bardzo serdecznie dziękuję.

Opisywana zdrada małżeńska miała miejsce po ślubie i to w dość długim okresie (3 lat). Przytoczone w pytaniu okoliczności nie wskazują na istnienie tytułu nieważności. W opisie tym jest jednak za mało informacji by stwierdzić to kategorycznie. Być może w wyniku analizy biograficznej można ewentualnie zasugerować tytuł nieważności. Ważny jest kontakt z kanonistą, by ustalić tytuł prawny i prawidłowo sporządzić ewentualną skargę powodową.

Skarga powodowa jest podstawa rozpoczęcia procesu kanonicznego. W niej wymagane jest przedstawienie tych faktów i okoliczności, na podstawie których można będzie ustalić tytuł nieważności.

Skargę należy złożyć w Trybunale kościelnym,zasadniczo właściwym ze względu na miejsce zawarcia ślubu, choć prawo przewiduje również i inne Trybunały. Nie jest wymagana zgoda drugiej strony na rozpoczęcie procesu.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050416132004327