Kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez - latynoski antykomunista

nie, 17 kwi 2005, 00:14:21

Autor: Mirosław Miarczyński

Kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez pojawił się jako jedna z czołowych postaci Kościoał w Ameryce Łacińskiej, gdy w wyjątkowo młodym wieku 45 lat został mianowany arcybiskupem Santo Domingo. Ten 68 letni dzisiaj, dominikański kardynał jest konserwatystą i stanowczym przeciwnikiem teologii wyzwolenia. Jego silna osobowosć i dobry stosunek do mediów, z których często i umiejętnie korzysta by przekazywać przesłanie Kościoła, czynią go również jedną z bardziej wyróżniających się postaci na najbliższym konklawe.

Nicolás de Jesús López Rodriguez urodził się 31 października 1936 roku w Barranca. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 marca 1961 w La Vega. Później studiował w Rzymie Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu. W 1978 roku został mianowany  biskupem San Francisco de Macorís. W 1981 roku został arcybiskupem Santo Domingo a w 1992 papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

Zaledwie rok po otrzymaniu godności kardynalskiej musiał zaangażować się w kampanię prezydencką, gdyż komuniści w Republice Dominikany, jednym z najuboższych krajów Ameryki Łacińskiej oficjalnie wezwali katolików do wsparcia w walce przeciwko niesprawiedliwości społecznej. Kard. Lopez Rodriguez oświadczył wówczas że oparta na walce klas ideologia jest nie do pogodzenia z nauczaniem katolickim.

Do dzisiaj kard. Lopez Rodriguez jest uważany za konserwatystę jeśli chodzi o katolicką doktrynę oraz nieprzejednanego wroga teologii wyzwolenia.

Kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez - materiały w Kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050417001421315