Konklawe - czarny dym

pon, 18 kwi 2005, 20:06:05

Autor: Mirosław Miarczyński

 W kominie zamontowanym na dachu Kaplicy Sykstyńskiej pojawił się czarny dym. Oznacza to, że dziś odbyło się już pierwsze głosowanie w konklawe i że kardynałowie nie wybrali w nim papieża.

Po raz pierwszy w historii świat za pomocą mediów był świadkiem złożenia przez kardynałów przysięgi przed rozpoczęciem konklawe.

Kardynałowie weszli do Kaplicy Sykstyńskiej o 16:30. Po odśpiewaniu hymnu Veni Creator dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Joseph Ratzinger odczytał tekst przysięgi, którą potem indywidualnie, z ręką na ewangeliarzu złożył każdy z kardynałów, wygłaszajac formułę: "Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam", a następnie dodajac: "Tak mi dopomóż, Panie Boże i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam".

Po złozeniu przysięgi słowami abp. Piero Marini "Extra omnes" zakończyła się pierwsza część konklawe - i ostatnia, na której mogły być obecne osoby spoza Kolegium Kardynalskiego.

W Kaplicy Sykstyńskiej zostali kardynałowie elektorzy, mistrz liturgicznych ceremonii papieskich abp. Piero Marini oraz rekolekcjonista - czeski kardynał Tomasz Špidlík SJ, który w kazaniu przedstawił prawdopodobnie sytuację Kościoła i wyzwania czekające w przyszłości nowego papieża.

Po kazaniu zarówno abp. Marini jak i kardynał Špidlík opuścili Kaplicę Sykstyńską a kardynałowie przystąpili do głosowania. Dziś nie udało się wybrać papieża - czarny dym oznacza, że żaden z purpuratów nie zyskał wymaganych 77 głosów.

Kiedy w kominie Kaplicy Sykstyńskiej pojawił się czarny dym na placu było około 40 tysięcy wiernych. Początkowo dym wydawał się biały, jednak okrzyki radości szybko zmieniły się w zawód, gdy okazało się że jest to czarny dym - znak iż na wybór nowego papieża trzeba będzie poczekać.

Kolejne głosowania odbędą się jutro rano.

Zobacz informacje i materiały na temat konklawe.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050418172705319