Religijni przywódcy komentują wybor nowego Papieża

śro, 20 kwi 2005, 18:39:14

Autor: Panicz

Na wybór nowego papieża błyskawicznie zareagowali przywódcy religijni na całym świecie. W życzeniach składanych Benedyktowi XVI z okazji wyboru oraz w wypowiedziach dla prasy wyrażają nadzieję na kontynuację dialogu, choć niektórzy z nich obawiają się konserwatyzmu jakim według nich charakteryzuje się Benedykt XVI i otwarcie mówią, że chętniej widzieliby na tronie Piotrowym kogoś "bardziej otwartego" niż znany z zasadniczych poglądów kard. Ratzinger.

Rowan Williams – Arcybiskup Canterbury, głowa kościoła anglikańskiego

“Życzymy papieżowi Benedyktowi XVI wszelkich błogosławieństw w sprawowaniu ogromnie odpowiedzialnej funkcji, którą wziął na siebie w imieniu katolików całego świata”. 

„Z niecierpliwością oczekuję spotkania z nim i współpracy w realizowaniu spuścizny jego poprzednika, z którym szukaliśmy porozumienia pomiędzy naszymi kościołami w wykonywaniu ewangelii i celu chrześcijańskiej jedności”.

 Południowoafrykański anglikański arcybiskup Desmond Tutu

“Mieliśmy nadzieję na kogoś bardziej otwartego na bieżące wydarzenia na świecie, potrafiącego odpowiedzieć na wszystkie pytania odnośnie sprawowania stanowisk duchownych przez kobiety, a także z bardziej rozsądnym podejściem jeśli chodzi o prezerwatywy i AIDS”


Meir Lau - główny rabin Izraela

„Jest znany jako przyjaciel Żydów. Mam nadzieję, modlę się i życzę mu by podążał za śladami Jana Pawła II… w dobrym podejściu i przyjaźni do Żydów całego świata oraz specjalnie Państwa Żydowskiego”.


Rabin David Rosen - Amerykański Komitet Żydowski

„Kardynał Ratzinger pokazał już swoje wielkie oddanie w pogłębianiu stosunków katolicko-żydowskich i z niecierpliwością oczekujemy kontynuacji naszej bliskiej współpracy z kościołem”.


Masduki Baidlowi – przywódca muzułmanów w Indonezji

„Mam nadzieję, że nowy papież również będzie niósł ducha pokoju i ponad-religijną jedność jak papież Jan Paweł II”

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050420183914158