Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ekskomunika wg KRK?

Pytania i odpowiedziWitam. Jakie konsekwencje ponosi osoba ekskomunikowana (np poprzez konwersję do innego Kościoła) z Koscioła Rzymsko-Katolickiego - w zyciu doczesnym i wiecznym według tego Kościoła ? Wasz czytelnik - Hermes

Osoba, która formalnie odeszła od koscioła,a ponadto odstąpienia dokonała w sposób publiczny, wywołuje zgorszenie i zwalcza koscioł, dopuszcza się tym samym przestępstwa apostazji i sciąga na siebie kary kanoniczne.

Za przestępstwo apostazji prawo przewiduje ekskomunike latae sententiae, która spada automatycznie z chwilą popełnienia przestępstwa. Osoba ekskomunikowana zostaje wykluczona z pełnej wspólnoty kościelnej, chociaż z racji chrztu pozostaje nadal wcielona w Chrystusa i Kościół. Ogólne skutki ekskomuniki w życiu doczesnym podaje paragraf 1 kanonu 1331 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
 
"Ekskomunikowanemu zabrania się:
1° jakiegokolwiek udziału posługiwania w sprawowaniu Ofiary eucharystycznej lub w jakichkolwiek innych obrzędach kultu;
2° sprawować sakramenty i sakramentalia oraz przyjmować sakramenty;
3° sprawować kościelne urzędy lub posługi albo jakiekolwiek inne zadania, bądź wykonywać akty rządzenia."

Osoba, która wystąpiła z Kościoła Katolickiego nie może być na przykład rodzicem chrzestnym dziecka lub świadkiem bierzmowania (ze względu na nałożoną na nią karę kanoniczną). Może natomiast być świadkiem chrztu (Kan. 874 & 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.). Nie ma przeszkód, by taka osoba była świadkiem na ślubie konkordatowym (wymaga się jedynie by osoba taka była zdolna stwierdzić zawarcie małżeństwa i dać o tym wiarygodne świadectwo, musi też być obecna fizycznie w miejscu i czasie ślubu). Ktoś, kto wystąpił z Koscioła Katolickiego może także zawrzeć związek małżeński z katolikiem, jednakże na takich samych zasadach jak w przypadku małżeństw mieszanych. 

Instrukcja Episkopatu Polski w tym co tyczy się zawierania właśnie takich małżenstw, przewiduje, że n. 73. "Odmiennie zatem należy traktować wypadki, w których w uzasadniony sposób można domniemywać istnienie dobrej wiary i nie ma sprzeniewierzenia się poprzednio zaakceptowanym przekonaniom, odmiennie zaś te, w których dobrej wiary nie można domniemywać, ponieważ miało miejsce odstępstwo od wiary, najczęściej świadome i dobrowolne".W takiej sytuacji Kościół nakazuje stronie katolickiej złożyć rękojmie czyli zobowiązujące oświadczenia. Analogiczne rękojmie i oświadczenia zobowiązana jest złożyć druga strona, jeżeli będąc ochrzczoną porzuciła wiarę lub jest niepraktykującą".

 
Odnośnie natomiast konsekwencji w życiu wiecznym - Kościół nigdy nie stwierdza autorytatywnie o czyimś potępieniu, nie ma więc o tym mowy także i w przypadku wystąpienia z kościoła i ekskomuniki.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran 

Ks. AdamOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050422220349161

No trackback comments for this entry.
Ekskomunika wg KRK? | 39 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ekskomunika wg KRK?
a1a1a1 wto, 26 kwi 2005, 22:16:59
Nie wiem, czy rozumuję poprawnie:

Tego rodzaju postepowanie to wg kk grzecg cięzki.
Jeśli ktoś bez skruchy umiera w grzechu ciężkim, to czy czasem nie idzie do piekła (oczywiście wg. nauki kk, a nie Boga)?

Paweł Chojecki
 
Ekskomunika wg KRK?
Marcin W wto, 26 kwi 2005, 22:43:11

"Osoba, która formalnie odeszła od koscioła,a ponadto odstąpienia dokonała w sposób publiczny, wywołuje zgorszenie i zwalcza koscioł..."

Wolne  żarty! A poza tym odejścia od Kościoła nie można nazwać przestępstwem. Przestępstwo to łamanie prawa świeckiego. Osoba opuszczająca Kościół w żadnym razie przestępcą nie jest i nie wolno jej tak trakiwać, bo jest to najzwyczajniej obraźliwe!

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
Ekskomunika wg KRK?
hermes wto, 26 kwi 2005, 22:57:44
No to nie jest tak zle z KRK. Myslalem ze nie moge wogule wziasc slubu z KRK a jednak nie. Oczywscie tekst o zwalczaniu to jakas bzdura jest, nikogo nie zwalczam, a KRK mimo jego bledow szanuje. Natomiast zastanawiam co autor mial na mysli jako publiczne wystapienie - konwersja jest sila rzeczy aktem publicznym dziejacym sie w KEA po lub w trakcje naboznestwa przed samymi raczej ewangelikami - wiec raczej zadnych katolikow nie zgorszylem - bo i nie to mialem na celu.

---
"Kosciół jest tam, gdzie jest prawda, nie jest zas tak, że prawda jest tam, gdzie jest Kosciół"

 
Odpowiedź jest nierzetelna
galileusz śro, 27 kwi 2005, 01:36:57

Droga Pani Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzato Baran 

Z żalem muszę stwierdzić, że popełniła Pani kilka poważnych merytorycznych błędów!!!

Pytanie było następujące: Jakie konsekwencje ponosi osoba ekskomunikowana (np poprzez konwersję do innego Kościoła) z Koscioła Rzymsko-Katolickiego?

Pani napisała: Osoba, która formalnie odeszła od koscioła, a ponadto odstąpienia dokonała w sposób publiczny, wywołuje zgorszenie i zwalcza koscioł, dopuszcza się tym samym przestępstwa apostazji i sciąga na siebie kary kanoniczne.

Tymczasem jest inaczej:

1.      osoba, która dokonała konwersji do innego Kościoła (z Koscioła Rzymsko-Katolickiego) popełnia przestępstwo schizmy a nie apostazji!!!! Schizma to odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo. Apostazja to całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej. Wobec tego konwersja do innego Kościoła chrześcijańskiego nie jest apostazją! Apostatą jest człowiek ochrzczony, który formalnie deklaruje w jakikolwiek sposób (słowem, pismem, zachowaniem się) że przestaje uważać siebie za chrześcijanina (bez względu na to czy potem np. zwróci się do pogaństwa czy też zostanie ateistą).

2.      Przestępstwo apostazji, schizmy może być przestępstwem tajnym!!! Naruszenie prawa musi zostać uzewnętrznione, ale nie musi wcale dokonać się w sposób publiczny!! To nie to samo!!

Inne błędy:

Pani napisała: Za przestępstwo apostazji prawo przewiduje ekskomunike latea sententiae, która spada automatycznie z chwilą popełnienia przestępstwa.

1.      Pisze się: latae (a nie latea).

2.      Ekskomunika latae sententiae nie spada automatycznie (Ekskomunika latae sententiae tzn. wiążąca mocą samego prawa, wiąże przez sam fakt popełnienia przestępstwa).

 

Posiadanie i eksponowanie tytułu Mgr lic prawa kanonicznego zobowiązuje do rzetelności.

Pozdrawiam

---
Galileusz

 
Ekskomunika wg KRK?
Marcin W śro, 27 kwi 2005, 09:11:14

A tak wogóle co to znaczy "latae sententiae"?

I czy nie można by zarzucić przynajmniej w artykułach tej "zabytkowej łąciny" a pisać tak, żeby było dla wszystkich zrozumiałe?

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
Ekskomunika wg KRK?
opin śro, 27 kwi 2005, 10:00:44
Jeżeli wystepując z KRK zawiadomiłem na pismie proboszcza miejscowej parafii KRK - to jest to wystąpienie publiczne, czy takowym by było, gdybym ogłosił to np. po mszy niedzielnej wobec parafian? Kościoła KRK nie zwalczam (żadnego nie zwalczam), więc jestem w tym względzie spokojny. Moja rodzina została w KRK i też jakoś nie ma na tym tle wojen w domu, wprost przeciwnie, pełne poszanowanie. A kary, które KRK według swego prawa może na mnie nałożyć? Wolne żarty! Skoro odszedłem, to nie robią na mnie żadnego wrażenia. A konwesja do innego Kościoła? mój Boże, cóż, to mój wybór, przy którym niekogo nie krzywdzę, nie podżegam do wasni religijnych. Chcę żyć według własnego, przemyślanego (bardziej lub mniej) wyboru i wara od tego aktywistom jakiegokolwiek Kościoła? Gdy moi rodzice podejmowali decyzję chrztu w KRK to mnie o zdanie nie pytali, bo i jak! Można powiedzieć, że bez mojej wiedzy i woli zostałem włączony do KRK, jako dorosły zacząłem się zastanawiać, szukać, mieć wątpliwości, rozmawiać, poznawać itp. aż w końcu podjąłem własną decyzję. I tak być powinno. Ja, oczywiście też swoją trójkę Dzieciaków "ochrzciłem" w KRK (dawno temu), teraz jednak, gdy są u progu dorosłego życia daję im pełną swobodę wyboru, i choć może to zabrzm9i niewiarygodnie, nie stosuję żadnych nacisków, sugestii. Rozmawiamy o tym czasami, lecz staram się być w tych rozmowach bardzo ostrożny. To ich życie i ich wybór.

---
Opin

 
Ekskomunika wg KRK?
montsegur śro, 27 kwi 2005, 11:32:42

"Osoba, która formalnie odeszła od koscioła,a ponadto odstąpienia dokonała w sposób publiczny, wywołuje zgorszenie i zwalcza koscioł, dopuszcza się tym samym przestępstwa apostazji i sciąga na siebie kary kanoniczne."

Moze dobrze byloby uscislic o co chodzi w powyzszym zdaniu: czy o to, ze owej apostazji dopuscil sie ktos, kto "odszedl formalnie", a w dodatku "publicznie", a poza tym jeszcze "wywoluje zgorszenie" i na dobitke "zwalcza kosciol"; czy tez o to, ze on ten kosciol zwalcza przez sam fakt odejscia?

Bo jesli o to drugie, to - Boze moj! - ilez to ja organizacji, instytucji i kosciolow zwalczam przez sam fakt nieprzynaleznosci do nich lub tez wygasniecia mego czlonkostwa!!!

Cheers!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń