Formacja Eucharystyczna czlonkow Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego

nie, 24 kwi 2005, 23:27:28

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

21 kwietnia 2005 roku w 210 rocznice urodzin świętego Wincentego Pallottiego odbyło się w parafii Świętej Elżbiety Królowej Portugalii w Rio de Janeiro III Spotkanie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego z regionu Rio de Janeiro.  

Tegoroczne spotkanie było prowadzone wokół tematu: “Formacja Eucharystyczna członków Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego”. Większość wykładów prowadził ks. Ângelo Lôndero SAC z prowincji Santa Maria – przewodniczący Rady Krajowej ZAK w Brazylii. W Spotkaniu uczestniczyli również: Ksiądz Regional Tadeusz Domański SAC; ks. Jan Stawicki SAC – wiceprzewodniczący Rady Krajowej ZAK w Brazylii oraz Sekretarz ds Apostolstwa Regii Matki Bożej Miłosierdzia. Oczywiście nie zabrakło członków ZAK: księży, kleryków, siostry pallottynki oraz przedstawicieli laikatu z naszych parafii i grup zainteresowanych przystąpieniem do ZAK.

W Spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób reprezentujących parafie pallottyńskie oraz grupy takie jak: Consagrar-te-ei, Młodzież Pallottyńska, Jerusalém Jovens, grupę osób starszych imieniem Elizabet Sanna, Miłosierdzia Bożego oraz prawie 50 kleryków i księży pallottyńskich i dwie siostry pallottynki z Itaipava. W czasie pierwszego wykładu ks. Jan Stawicki SAC przedstawił rzeczywistość ZAK w Rejonie Rio de Janeiro a ks. Ângelo Lôndero SAC sytuacje ZAK po zatwierdzeniu przez Stolice Apostolska Statusu ZA oraz nawiązując do Roku Eucharystycznego formacje eucharystyczna członków ZAK. W części popołudniowej omówiono normy towarzyszące wstąpieniu do ZAK oraz omówiono Regulamin Rady Krajowej ZAK.

Zakończenie pierwszego dnia Spotkania nastąpiło podczas Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz  Tadeusz Domański SAC a koncelebrowali obecni pallotyni z proboszczem miejsca ks. Jarosławem Kaczmarkiem SAC na czele. W czasie homilii ks. Ângelo przypomniał, ze: “narodziny oraz życie św., Wincentego Pallottiego był prezentem od Boga poprzez który chciał On ubogacić swój Kościół. Założenie ZAK ma na celu współpracę w wzroście Królestwa Bożego w Kościele, z Kościołem i poprzez Kościół. Wszyscy członkowie tej rodziny, która nazywa się ZAK przypada w udziale być wiernymi dziedzictwu pozostawionym nam przez świętego Wincentego Pallottiego, aby Jego charyzmat żył w Kościele”.

Podczas dziękczynienia za pomocą inscenizacji teatralnej przedstawiono podstawowe momenty z życia świętego Wincentego Pallottiego, które stały się motorem do założenia ZAK. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania, z grupy młodzieży młodszej oraz grupy młodzieżowej z parafii Świętej Elżbiety Portugalskiej w Rio de Janeiro ukazała piękna wieczernika, gdzie Apostołowie wraz z Maryja otrzymali dary Ducha Świętego, obraz który stal się inspiracja do wielkiego dzieła Świętego Wincentego: Stowarzyszenia i Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

Podczas drugiego dnia Spotkania 22 kwietnia księża, klerycy z Regii Matki Bożej Miłosierdzia oraz Siostry Pallotynki z Itaipava dzielili się swoimi doświadczeniami aktywności ZAK w miejscach gdzie pracują oraz rozpatrywano podstawowe kwestie związane z Krajowym oraz Międzynarodowym Zebraniem ZAK.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050423022728287