Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy masturbacja jest grzechem ciężkim?

Pytania i odpowiedziChciałabym zapytać czy masturbowanie sie jest grzechem ciężkim i czy w ogóle można ją uznać za grzech?

Grzechem ciężkim jest świadome i dobrowolne przekroczenie prawa Bożego w rzeczy ważnej. Jasno widać z tej definicji, że aby zaistniał grzech ciężki muszą być spełnione trzy przesłanki: wykroczenie przeciw Bożemu prawu musi dotyczyć ważnej sfery i zarazem to wykroczenie musi być zarówno w pełni świadome jak i w pełni dobrowolne.

W przypadku masturbacji mamy do czynienia z ważną sferą – taką jest sfera płciowości człowieka, wszystkie wykroczenia w tej sferze są przekroczeniami prawa Bożego w rzeczy ważnej. Ta przesłanka jest więc spełniona.

Kolejne przesłanki są natomiast sprawą indywidualną. O nieświadomości moglibyśmy mówić wtedy, gdyby ktoś nie wiedział, że dane zachowanie jest sprzeczne z Bożym prawem a także wtedy, gdyby miało ono miejsce w stanie wyłączającym świadomość – człowiek nie w pełni przytomny, odurzony jakimiś środkami itp. (oczywiście jeśli sam się w taki stan wprawił, to w tym momencie popełnił grzech, ale przecież nie zawsze brak przytomności jest skutkiem działania danego człowieka).

Dobrowolne popełnienie danego czynu ma miejsce wtedy, gdy ktoś popełnia go w sposób całkowicie wolny, w pełni kontrolując swe zachowanie. Nie będzie dobrowolności, gdy zostanie przez kogoś zmuszony. Najczęstszym jednak przypadkiem braku dobrowolności w odniesieniu do samogwałtu będzie uzależnienie od nałogu. Samogwałt może stać się nałogiem, nad którym ktoś nie jest w stanie zapanować. Z nałogiem oczywiście trzeba walczyć, jednak konkretne akty masturbacji, gdy ktoś nie kontrolował w pełni samego siebie nie są grzechem ciężkim. W każdym jednak przypadku warto prozmawiać szczerze ze spowiednikiem, który dobrze zna Ciebie i Twoją sytuację.

Z Chrystusowym pozdrowieniem,

o. Sebastian BielskiOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050425005405724

No trackback comments for this entry.
Czy masturbacja jest grzechem ciężkim? | 45 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
dawid1976 czw, 28 kwi 2005, 23:40:19

W każdym jednak przypadku warto prozmawiać szczerze ze spowiednikiem, który dobrze zna Ciebie i Twoją sytuację.

hehe, dokładnie, spowiednik dobrze zna tą sytuacje ;-) mam takie przeczucie że bardzo dobrze...

Samogwałt może stać się nałogiem, nad którym ktoś nie jest w stanie zapanować.

wow, całkiem dla mnie nowa definicja! Nie wiedziałem że człowiek sam może sie zgwałcic!

Niestety w Biblii nic nie pisze o mastrubacji. Mastrubacja to raczej rezultat czegoś co dawno sie postanowiło w sercu, a Jezus mówi że już w sercu grzeszymy zanim się dokona, Apostół Jakub pisze iż grzech dokonany to owoc który urodził się w naszym sercu.

Tu moje zdanie: mastrubacja jako rezultat cudzołóżenia w sercu to grzech,

mastrubacja jako rezultat bycia zakochania w kimś (wolnym, ewnetualnie również zakochany w tą samą osobe) to nie grzech, i osobiście sądze że osoba w Pieśni nad Pieśniami to sie napewno mastrubowała, w ogóle cała księga dla mnie jeden dobry film erotyczny :-) 

Pozdrawiam

 

 
 • jakub wto, 16 paź 2007, 15:41:48
teofil777 pią, 29 kwi 2005, 08:07:03
A co powiecie na taką interpretację: Masturbacja, to seks z samym sobą, czyli z osobą tej samej płci, a to już jest homoseksualizm...

---
nextgeneration -> pokolenie dla Jezusa -> http://nextgeneration.republika.pl

 
gosc pią, 29 kwi 2005, 13:35:34

Bardzo ciekawa dyskusja... Czyżby tylko Katolicy popełniali grzech (nawet ciężki) oddając się tej przyjemności? Katechizm KK mówi:

"Zarówno Urząd Nauczycielski Kościoła wraz z niezmienną tradycją, jak i zmysł moralny chrześcijan stanowczo stwierdzają, że masturbacja jest aktem wewnętrznie i poważnie nieuporządkowanym". "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości". Poszukuje się w niej przyjemności płciowej poza "relacją płciową, wymaganą przez porządek moralny, która urzeczywistnia  << w kontekście prawdziwej miłości pełny sens wzajemnego oddawania się sobie i przekazywania życia ludzkiego >> "

A może są chętni do prowadzenia kalendarzyka, które dni przeżyli w czystości, a w które ulegli pokusie??? Jeśli tak to proszę poszperać po linkach jest tam bardzo ciekawa strona ;)

 

---
~j0sh

 
remigius pią, 29 kwi 2005, 13:59:53
Jeśli w Piśmie Świętym nic nie pisze o masturbacji to widocznie jego Autor nie uważał za niezbędne zajmowanie się oceną moralną tego zjawiska. Jeśli tak, to ocena masturbacji i jej wpływu na człowieka zależy od sumienia indywidualnego "korzystacza" z tego rodzaju seksu.

---
"A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano ... " (1 Ko
 
 • gosc pon, 2 maj 2005, 06:12:02
 • gosc śro, 4 maj 2005, 06:33:36
janeksz wto, 31 maj 2005, 20:32:52

 Przepraszam, ale jak tutaj wszyscy opierają się na Piśmie świętym to może wreszcie coś z Nowego Testamentu?

Prosze oto fragment, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości:

"Słyszeliście, że powiedziano: "nie cudzołuż" . A Ja wam powiadma: Każdy , kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuszcza cudzołóstwa"  Mt 5,27

Skoro więc samo patrzenie pożądliwie według Pana Jezusa jest grzechem to masturbacja tym bardziej ;)

---
Janek SZ

 
reguly śro, 7 wrz 2005, 09:23:42
A co gdy jej celem jest przeznaczenie nasienia do banku nasienia lub do przeprowadzenia sztucznego zaplodnienia w zwiazku zalegalizowanym a niemogacym miec dzieci droga 'normalna'?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
murarz24 wto, 16 paź 2007, 15:47:47
MASTUBACJA   (masturbazione, masturbate)  to   grzech  ciężki!!!   W  NT  pisze  ze  kto  pożadliwie  patrzy  na  kobiete  to  w  sercu  cudzołoży  <nie  cytuje tylko mniej wiecej>  wiec  masturbacja  to  grzech. a  jak  ktos  kocha  2osobe  to  niech  ja  poślubi  i  niech  konsumuje  miłośc  zamiast  siedziec  i  sie  masturbowac. 
 
 • spiker wto, 18 lis 2008, 14:40:26
 • Rafi F śro, 19 lis 2008, 08:32:21

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń