Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Żałoba a ślub kościelny

Pytania i odpowiedziWitam, na początku kwietnia br. zmarł brat mojego narzeczonego, slub zaplanowaliśmy na połowę września już w styczniu. Formalności zostały załatwione. Problem polega na tym, ze mój przyszły mąż jest marynarzem i nie mozemy sobie obrać dowolnego terminu-nastepny wypada w czerwcu 2006r. Jesteśmy oboje wierzący, mamy po 30 lat i chcielibyśmy mieć dzieci, a wiadomo im dalej tym gorzej kobieta znosi ciążę. Chciałabym żeby slub i wesele odbylo się we wrześniu tego roku, ale nie wiem czy kościół przewiduje jakieś okresy żałoby oraz czy moralnie nie byloby to dyskusyjne. Bardzo proszę o jakieś duchowe wsparcie i radę w tej sprawie. Z narzeczonym nie rozmawiałam na ten temat jeszcze bo to troszkę wcześnie od śmierci jego brata i uznałam, że nie będzie to na miejscu. Może znane są podobne przypadki, bardzo jestem ciekawa jak w tej sytuacji postąpiono. Nie wiem po prostu co robić...Z góry dziekuję za odpowiedź. A.N.

Nie ma żadnych prawnych uregulowań dotyczących czasu żałoby. Są natomiast zwyczaje o charakterze powiedzmy ludowym. Więc problem jeśli chodzi o prawo nie istnieje. Tego typu rzeczy są pozostawione rozwadze ludzi. To oczywiście nie załatwia Twojego problemu. Przynajmniej nie znalazł się jak widzisz ktoś, kto podjąłby za Ciebie decyzję. Ona nadal należy do Ciebie - do Was.

Myślę, że problem nie leży w ślubie, tylko w zabawie weselnej mającej się odbyć w okreśie załoby. Nie wiem, czy jest na przykład możliwość jakiegoś „stonowania” tej zabawy. Być może też to nie jest wcale rozwiązanie. Nie wiem. To zależy od nas samych i od naszej miłości do tych, którzy odeszli i od roztropności biorącej pod uwagę tych, którzy nas znają i wiedzą o tym wszystkim. Trzeba to rozstrzygnąć w swoim sumieniu. Jednak spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, czy brat Twojego przyszłego męża postawiłby Tobie taki warunek, jaki zdaje się ukazywać z Twojego pytania. Czy on chciałaby żebyś przełożyła ślub?

Osobiście zdecydowałbym się na zawarcie małżeństwa, ale stonowałbym zabawę weselną. Jednak taką decyzję musicie podjąć Wy sami.

Życzę mądrości i rozwagi w podjęciu decyzji.

o. Sebastian BielskiOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050425232601414

No trackback comments for this entry.
Żałoba a ślub kościelny | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Żałoba a ślub kościelny
mateno śro, 27 kwi 2005, 09:19:32
Myślę że najwazniejsze to jak najszybciej porozmawiać z narzeczonym. Przecież w małżeństwie musicie umieć rozmawiać nawet o najtrudniejszych sprawach, a narzeczeństwo to okres, w którym trzeba się tego nauczyć. Kochająca kobieta zawsze znajdzie sposób, by dotrzeć do swojego mężczyzny nawet z najtrudniejszą sprawą - musi tylko mieć dość odwagi i ufać, że miłość podpowie jej, jak to zrobić by go nie zranić.

A jako mężczyzna mogę ci powiedzieć, że - znając facetów - jeżeli Twój narzeczony przez dwa czy trzy tygodnie od śmierci brata sam nie wspomniał o przełożeniu ślubu, to raczej nie ma takiego zamiaru :)

Ja równiez życzę mądrości i rozwagi, ale też odwagi wypełnionej miłością.

pozdrawiam
Mateusz
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń