Nowy papieski herb

wto, 26 kwi 2005, 21:14:21

Autor: Jakub Piotr Sowiński

Nad papieskim herbem przynajmniej na czas tego pontyfikatu nie zobaczymy już tiary. Zgodnie z życzeniem jakie wyraził papież Benedykt XVI zastąpiła ją biskupia mitra nawiązująca do poprzedniego symboku tylko trzema poprzecznymi pasami. Taką decyzją biskup rzymski uczynił dalszy krok na drodze rezygnacji z używania tego dawnego symbolu. 

Papieski herb ponadto zawiera "Murzyna z Fryzyngi", jako symbol dawnego biskupstwa w tym mieście, niedźwiedzia św. Korbiniana oraz muszlę. Symbole te są pozostałością pełnionych wcześniej przez papieża posług w Kościele. Spód herbu wieńczy otrzymany w niedzielę paliusz.

Przypomnijmy jeszcze, że jeszcze w 1963 papież Pavel VI nałożył ją na głowę tylko w trakcie inauguracji pontyfikatu po czym ją sprzedał, a pieniądze ofiarował biednym. Jan Paweł I tiarę usunął zupełnie z ceremoniału i zastąpił ją nałożeniem paliusza - symbolu jarzma Pańskiego. Tą samą droga postępował Jan Paweł II. Jednakże kolejny krok uczynił dopiero jego najbliższy współpracownik i następca.

Źródło: Portal św. Izydora

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005042620492154