Cud Ognia Świętego w Jerozolimie

pon, 2 maj 2005, 05:15:49

Autor: Mirosław Miarczyński

Kilka tysięcy osób z kilku Kościołów chrześcijańskich było w ubiegłą sobotę świadkami Cudu Ognia Świętego w  Bazylice  Zmartwychwstania Pańskiego na Grobie Pańskim w Jerozolimie.

Ceremonia przebiegła spokojnie, mimo iż wcześniej w okolicy zbierały się grupki palestyńskich chrześcijan mających na celu nie dopuszczenie do bazyliki patriarchy Ireneusza I, którego oskarżają o sprzedaż i dzierżawę Żydzom kilku nieruchomości na terenie wschodniej Jerozolimy (uznawanej przez Palestyńczyków z ich przyszłą stolicę). Izraelska policja specjalnymi barierkami wydzieliła drogę dla patriarchy, tak by bez przeszkód mógł dotrzeć do bazyliki. Ostatecznie nie doszło do żadnych incydentów, część z protestujących ograniczyła się jedynie do pozostania na zewnąrz.
 
Cud Zstąpienia Świętego Ognia po raz pierwszy wspomina się w pismach historycznych z IV wieku. Co roku w Wielką Sobotę (liczoną według obrządku wschodniego) w kapliczce Grobu Pańskiego w niewyjaśniony dotąd sposób zapala się ogień, który z płyty grobu przenosi się na świece stojących obok niego. Od tych świec zapalane są liczne świece wiernych. Wielu chrześcijan obrządków wschodnich uważa, iż właśnie ten cud wskazuje na czystość wiary ich kościołów oraz na "prawidłową datę" Wielkanocy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050502051549614