Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zjednoczenie metodystów i anglikanów?

Trwają przygotowania do Konferencji Metodystów, która odbędzie się w dniach od 24 do 30 czerwca w Torquay w Wielkiej Brytanii. Tegoroczna konferencja może rozpocząć ostateczny proces zjednoczenia kościołów – anglikańskiego i metodystycznego.Konferencja będzie omawiać sprawy dotyczące relacji między Kościołem Metodystycznym i Anglikańskim. Poruszone zostaną również ściśle określone tematy takie jak: homoseksualizm duchownych, związki między osobami tej samej płci, powoływanie kobiet do pełnienia funkcji biskupa w Kościele Anglikańskim.

Kościół Metodystyczny chce dyskutować na temat konsekracji biskupów metodystycznych. Następstwem konferencji byłoby wyświęcenie pierwszych brytyjskich biskupów metodystów w 2010 roku. To z kolei mogłoby przynieść zjednoczenie z Kościołem Anglikańskim,a nawet jeszcze większe zjednoczenie między anglikanami i metodystami na całym świecie.

Metodyści przerwali ciągłość sukcesji apostolskiej, kiedy to John Wesley wyświęcił pastorów do służby w Stanach Zjednoczonych. W konsekwencji, aby stać się w pełni sukcesorami apostolskimi w ujęciu anglikańskim, biskupi Kościoła Metodystów musieliby być wyświęcani przez biskupa lub arcybiskupa innego kościoła, który trwa w zgodzie z tradycją apostolską i ścisłym związku z arcybiskupem Canterbury. Najprawdopodobniej ze Zjednoczonego Kościoła Południowych Indii – składającego się z anglikanów, metodystów, prezbiterian i kongregacjonistów.

Pełne połączenie Kościoła Anglikańskiego i Metodystycznego na świecie stworzyłoby drugi co do wielkości po Rzymsko-Katolickim, kościół chrześcijanski.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050504173722922

No trackback comments for this entry.
Zjednoczenie metodystów i anglikanów? | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
dawid1976 śro, 4 maj 2005, 19:25:00
Myśle że to fajny przykład jak teoretycznie kościoły mogą być zjednoczone a mimo temu mieć różne niezależne struktury. Jeśli im sie to uda to będzie to rewelacja 21 wieku i z pewnością inne kościoły podążą temu modelowi. John Wesley by się cieszył.
 
Marcin W śro, 4 maj 2005, 19:43:39

Tylko czy jest sens i szansa na to? Metodyści wypracowali swoje zasady wiary, trochę odstają od anglikanów - fakt, że nieznacznie. Myślę, że lepszą formą ekumenizmu jest jedność w pojednanej róznorodności niż jednoczenie strukturalne.

A w odpowiedzi Tobie Dawidzie - czy uważasz, że należy jednoczyć struktury? Wiesz tak rozumiejąc można by stwierdzić, że na koniec wszyscy chrześcijanie powinni uznać zwierzchność papieża. ;-) Moim zdaniem trzeba jednoczyć ludzi, a nie Kościoły. Jeśli ja będę widział w drugim chrześcijaninie brata niezależnie od tego, jakiego będzie wyznania, to będie ekumenizm i taki Kościół, jakiego by chciał Chrystus.

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
verbadocent czw, 5 maj 2005, 00:30:11

Braciom w Chrystusie życzę powodzenia.

 Apostoł Paweł pisał w rodziale 11, 1 Kor.:

 "17) Udzielając tych pouczeń nie pochwalam was i za to, że schodzicie się razem nie na lepsze, ale ku gorszemu.

(18) Przede wszystkim słyszę - i po części wierzę - że zdarzają się między wami spory, gdy schodzicie się razem jako Kościół.

 (19) Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani.

(20) Tak więc, gdy się zbieracie, nie ma u was spożywania Wieczerzy Pańskiej".

Po tych dwóch tysiącach lat, po morzu krwi, cierpień, prześladowań urągających nauce Mistrza naszego może w końcu zaczniemy się schodzić ku lepszemu i zbierać się aby razem uczestniczyć w Wieczerzy Pańskiej.

Daleka droga przed nami, bracia i siostry, ale dojdziemy! Jeśli nie my, to nasze dzieci lub wnuki. Bo taka jest wola Jego.


 

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
remigius pon, 16 maj 2005, 15:52:19
Przypuszczam, że gdyby Wesley dowiedział się, że w założonym przez niego kościele są pastorzy-kobiety, pastorzy-lesbijki i pastorzy-geje i chcą się jednoczyć z podobnymi pastorami z kościoła anglikańskiego - to zmarłby na zawał jak nic!

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)
 
methodos pon, 13 cze 2005, 13:28:19
poza tym Piotr i inni apostolowie też by pewnie zapili robaka jak Noe gdyby teraz zobaczyli co w KrK się dzieje... więc wszędzie cos się znajdzie...
 
methodos pon, 13 cze 2005, 13:30:16
poza tym nie widzę potrzeby by akurat te kościoły sie jednoczyły, no i pisząc cos takiego to moim zdaniem warto zapytać biskupa, czy kogos kompetentnego, kto sie na tym bardzo dobrze zna
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń