Św. Dominik Savio

pią, 6 maj 2005, 15:01:23

Autor: Mateusz Markiewicz

Dzisiaj wypada wspomnienie św. Dominika Savio, jednak ze względu na święto św.św. Apostołów Jakuba i Filipa nie obchodzi się tego wspomnienia. Kiedyś to wspomnienie wypadało 10 marca. W artykule przedstawiam krótki życiorys tego świętego piętnastolatka.

Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842r. w Riva di Chieri we Włoszech. Był synem kowala i krawcowej. Miał dziewięcioro rodzeństwa.

Już w wieku 5 lat chciał służyć do Mszy św. Sam przenosił Mszał Rzymski, co dla tak małego dziecka o wątłym zdrowiu było czymś trudnym. Przychodził na poranne msze. Już w wieku 9 lat proboszcz, po naradzeniu się z innymi kapłanami, dopuścił go do I Komunii Św. W tamtych czasach dopiero dzieci 12 letnie przyjmowały po raz pierwszy Pana Jezusa do serca.

W wieku 12 lat poznał ks. Bosko. Aby dostać się do Oratorium musiał nauczyć się jeden strony w ciągu całego dnia. Kiedy kapłan rozmawiał z ojcem na temat warunków, Dominik zabrał się do nauki. Po kilku minutach podszedł do prezbitera i zdał ów "egzamin". Św. Jan Bosko był zachwycony i zdecydował, że Dominik musi z nim pojechać.

Dominik pragnął zostać księdzem. Miał bardzo dobre stopnie. Kiedyś nie poszedzł do szkoły, a znajomi nie wiedzili gdzie on się znajduje. Odnalazł go ks. Bosko w kościele przed tabernakulum. Kiedy szturchnął Dominika ten spytał się która godzina. Okazało się, że kilka godzin klęczał przed tabernakulum. Ks. Bosko zrozumiał, że Dominik rozmawiał z Panem Jezusem.

Niestety Dominik Savio nie miał dobrego zdrowia. Z powodu choroby musiał wyjechać do domu, gdyż zmiana klimatu miała mu pomóc. Umierając 9 marca 1857r. w Mondonio powiedział do ojca: Jakież piękne rzeczy widzę. Dominik nie zrealizował swego marzenia. Nie został salezjaninem.

Dominik Savio został beatyfikowany w Roku Jubileuszowym 1950 przez Czcigodnego Piusa XII. Tenże Papież kanonizował go 12 czerwca 1954r. Na uroczystości były tłumy wiernych.

Droga na ołtarze nie była łatwa. W Watykanie zastanawiano się, czy tak młoda osoba może zostać kanonizowana. Pius XII nie miał wątpliwości. Wiek miał być "atutem" Dominika. Wskazywał, że już w młodości można osiągnąć świętość, a to najlepszy przykład dla młodzieży.

Św. Dominik Savio jest patronem Liturgicznej Służby Ołtarza. Jego mottem życiowym było: Raczej umrzeć niż zgrzeszyć.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050506150123901