Papież "zaskoczył" francuskich protestantów

nie, 8 maj 2005, 23:42:49

Autor: Mirosław Miarczyński

Papież Benedykt XVI przesłał bardzo serdeczny list do francuskich protestantów, podkreślając w nim między innymi, że chce pracować na rzecz jedności chrześcijan. To pierwsze w historii papieskie przesłanie skierowane do francuskich kościołów protestanckich. Francuska Federacja Protestantów należy do najzagorzalszych krytyków obecnego papieża.

Benedykt XVI wysłał list do odbywającego się właśnie w Aix-en-Province Synodu Reformowanego Kościoła Francji, zaskakując tym niezwykle członków tego największego kościoła we Francuskiej Federacji Protestantów. Członkowie tej organizacji źle przyjęli wybór kard. Ratzingera na biskupa Rzymu, przypominając deklarację "Dominus Iesus", w której odmówił on wspólnotom protestanckim miana Kościołów. Po wyborze Francuska Federacja Protestantów określiła nawet nowego papieża jako "człowieka, który nie uznaje innych kościołow".

W liście Benedykt XVI serdecznie pozdrowił wszystkich wiernych Reformowanego Kościoła Francji i zapewnił ich o swojej modlitwie.

- To bardzo ważny sygnał - powiedział pastor Marcel Manoel, przywódca Reformowanego Kościoła Francji - myślę, że jako Niemiec papież dobrze rozumie protestantów. Dodał iż odniósł wrażenie, że w liście papież zwracał się do kościoła a nie do "wspólnoty eklezjalnej" - nie użył bowiem tego określenia, które kilka lat temu wywołało burzę wśród części protestantów.

- Wysoko cenimy to to, że wiadomość przyszła od kogoś, kto uważa się za naszego brata i łączy się z nami w modlitwie - dodał Manoel.


Reformowany Kościół Francji należy do tradycyjnie krytycznego w stosunku do papiestwa nurtu kalwinistycznego. Liczy około 300 tysięcy czlonków. Protestanci stanowią około 2 procent w historycznie katolickiej Francji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050508234249907