Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrześcijanie w obliczu globalizacji

W czasie coraz bardziej mobilnych populacji ludzkich oraz napięcia między światem zachodnim a islamem, kościoły chrześcijańskie muszą odłożyć na bok różnice i przyjąć mniej konfrontacyjną postawę w stosunku do innych religii - powiedział prawosłwny arcybiskup Grecji Christodoulos, podczas rozpoczynającej się właśnie w Atenach ogólnoświatowej konferencji ekumenicznej pod hasłem "Powołani w Chrystusie do pojednania i uzdrawiania wspólnot".

- Konsekwencje globalizacji, terroru i wojny z terrorem wymagają by kościoły chrześcijańskie na nowo odkryły swój proroczy głos, by podniosły ten głos po stronie pokoju - powiedział abp. Christodulos, otwierając tygodniowe zebranie ponad 500 chrześcijańskich przywódców i teologów z niemal wszystkich tradycji chrześcijańskich. W konferencji uczestniczy także delegacja Kościoła rzymsko-katolickiego, który nie jest członkiem WCC.

Samuel Kobia, sekretarz generalny Światowej Rady Kosciołów (WCC), która zorganizowała konferencję w Atenach, zwrócił uwagę iż obecnie środek ciężkości chrześcijaństwa przesunął się na południe, w związku ze wzrostem wspólnot w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Zachęcił kościoły do poszukiwania nowych sposobów na głoszenia Objawienia Chrystusa w kręgach kulturowych całkowicie różnych od europejskich. Przestrzegł także przed "intensywnymi" metodami, rujnującymi lokalne języki i obyczaje.
 
- Tak samo jak szukamy sposobów na rozwiązanie napięć między Południem i Północą, musimy też szukać nowego sensu jedności między Wschodem i Zachodem - dodał Kobia.

Abp. Christodulos ostrzegł także iż stare metody chrześcijańskich misji szybko okażą się przestarzałe, gdy kultury i religie coraz bardziej łączą się ze sobą.

- Narastający efekt globalizacji rozumiany jako fenomen kulturowy, otwarcie narodowych granic i narastające migracje ludności stawiają chrześcijańskich świadków w zupełnie innej sytuacji niż było to w przeszłości. Teraz, po 11 września dzieje się to jeszcze gwałtowniej - dodał zwierzchnik greckiego prawosławia zachęcając do większej pokory pomiędzy kościołami chrześcijańskimi i odrzucenia "huraoptymistycznego" tonu jaki przyjmują niektóre grupy misjonarzy.

Kwestia sposobu głoszenia Ewangelii w dobie globalizacji jest podstawowym problemem poruszanym na konferencji. Kolejny puntk agendy to dialog z umiarkowanymi przywódcami muzułmańskimi. Generalny sekretarz WCC zachęcił też uczynienia "dużego kroku" w kontaktach chrześcijańsko-islamskich podczac nadchodzącego spotkania chrześcijańsko-islamskiego, które odbędzie się w czerwcu w Genewie i dodając, że międzyreligijne kontakty będą także tematem rozmów podczas spotkania Kobii z papieżem Benedykktem XVI.

Konferencja ma także zająć się metodami wsparcia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się AIDS.

Kolejnym ważnym wyzwaniem, jakie poruszył abp. Christodoulos było zasypywanie historycznych przepaści między chrześcijanami, w duchu dążenia do jedności. Nie zabrakło tu jednak ostrych słów. Grecki hierarcha powiedział, że gorąco popiera pojednanie, wspominając jednocześnie "gorzkie doświadczenia" zachodnich krucjat a także nazwa katolickie kościoły wschodnie  "jedną z największych przeszkód" w zbliżaniu się katolików i prawosławnych.

Światowa Rada Kościołów skupia obecnie ponad 350 wspólnot członkowskich i jest jednym z największych forów współpracy chrześcijan z róznych denominacji.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050510191045638

No trackback comments for this entry.
Chrześcijanie w obliczu globalizacji | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń