Chrześcijanie w obliczu globalizacji

wto, 10 maj 2005, 19:10:45

Autor: Mirosław Miarczyński

W czasie coraz bardziej mobilnych populacji ludzkich oraz napięcia między światem zachodnim a islamem, kościoły chrześcijańskie muszą odłożyć na bok różnice i przyjąć mniej konfrontacyjną postawę w stosunku do innych religii - powiedział prawosłwny arcybiskup Grecji Christodoulos, podczas rozpoczynającej się właśnie w Atenach ogólnoświatowej konferencji ekumenicznej pod hasłem "Powołani w Chrystusie do pojednania i uzdrawiania wspólnot".

- Konsekwencje globalizacji, terroru i wojny z terrorem wymagają by kościoły chrześcijańskie na nowo odkryły swój proroczy głos, by podniosły ten głos po stronie pokoju - powiedział abp. Christodulos, otwierając tygodniowe zebranie ponad 500 chrześcijańskich przywódców i teologów z niemal wszystkich tradycji chrześcijańskich. W konferencji uczestniczy także delegacja Kościoła rzymsko-katolickiego, który nie jest członkiem WCC.

Samuel Kobia, sekretarz generalny Światowej Rady Kosciołów (WCC), która zorganizowała konferencję w Atenach, zwrócił uwagę iż obecnie środek ciężkości chrześcijaństwa przesunął się na południe, w związku ze wzrostem wspólnot w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Zachęcił kościoły do poszukiwania nowych sposobów na głoszenia Objawienia Chrystusa w kręgach kulturowych całkowicie różnych od europejskich. Przestrzegł także przed "intensywnymi" metodami, rujnującymi lokalne języki i obyczaje.
 
- Tak samo jak szukamy sposobów na rozwiązanie napięć między Południem i Północą, musimy też szukać nowego sensu jedności między Wschodem i Zachodem - dodał Kobia.

Abp. Christodulos ostrzegł także iż stare metody chrześcijańskich misji szybko okażą się przestarzałe, gdy kultury i religie coraz bardziej łączą się ze sobą.

- Narastający efekt globalizacji rozumiany jako fenomen kulturowy, otwarcie narodowych granic i narastające migracje ludności stawiają chrześcijańskich świadków w zupełnie innej sytuacji niż było to w przeszłości. Teraz, po 11 września dzieje się to jeszcze gwałtowniej - dodał zwierzchnik greckiego prawosławia zachęcając do większej pokory pomiędzy kościołami chrześcijańskimi i odrzucenia "huraoptymistycznego" tonu jaki przyjmują niektóre grupy misjonarzy.

Kwestia sposobu głoszenia Ewangelii w dobie globalizacji jest podstawowym problemem poruszanym na konferencji. Kolejny puntk agendy to dialog z umiarkowanymi przywódcami muzułmańskimi. Generalny sekretarz WCC zachęcił też uczynienia "dużego kroku" w kontaktach chrześcijańsko-islamskich podczac nadchodzącego spotkania chrześcijańsko-islamskiego, które odbędzie się w czerwcu w Genewie i dodając, że międzyreligijne kontakty będą także tematem rozmów podczas spotkania Kobii z papieżem Benedykktem XVI.

Konferencja ma także zająć się metodami wsparcia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się AIDS.

Kolejnym ważnym wyzwaniem, jakie poruszył abp. Christodoulos było zasypywanie historycznych przepaści między chrześcijanami, w duchu dążenia do jedności. Nie zabrakło tu jednak ostrych słów. Grecki hierarcha powiedział, że gorąco popiera pojednanie, wspominając jednocześnie "gorzkie doświadczenia" zachodnich krucjat a także nazwa katolickie kościoły wschodnie  "jedną z największych przeszkód" w zbliżaniu się katolików i prawosławnych.

Światowa Rada Kościołów skupia obecnie ponad 350 wspólnot członkowskich i jest jednym z największych forów współpracy chrześcijan z róznych denominacji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050510191045638