Początek beatyfikacji Jana Pawła II

pią, 13 maj 2005, 12:10:55

Autor: Marta Kamińska

Papież Benedykt XVI podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Ogłosił ją dziś podczas spotkania z rzymskim klerem w Bazylice św. Jana na Lateranie, w 24. rocznicę zamachu na polskiego papieża i rocznicę objawień fatimskich.

Papież odczytał dokument po łacinie, a gdy skończył wszyscy uczestnicy spotkania wstali i zaczęli bić brawo. Owacja trwała bardzo długo.Zgodnie z Konstytucją Apostolską proces beatyfikacyjny można rozpocząć dopiero 5 lat po śmierci danej osoby. Nowy biskup Rzymu decydując się przyśpieszyć procedurę beatyfikacyjną, uchylił ten nakaz.

Zaraz po śmierci Jana Pawła II wierni domagali się natychmiastowej kanonizacji Ojca Świętego. Podczas pogrzebu pielgrzymi skandowali: „Sanctus, Sanctus" (Święty, Święty!) oraz „Santo subito" (Święty natychmiast!)

W trakcie procedury beatyfikacyjnej kościelni eksperci zbadają życie i nauczanie Jana Pawła II, by stwierdzić, czy Nowy Święty jest dla ludzi wzorem do naśladowania. Muszą również potwierdzić cuda dokonane za jego wstawiennictwem.

Dziś mija 24 lata od zamachu na Jana Pawła II, do którego doszło podczas cotygodniowej audiencji na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Zamachowcem był Mehmet Ali Agca, kulisy zamachu nie są znane do dziś. Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie Matce Boskiej Fatimskiej. Rok po zamachu, w 65. rocznicę objawień fatimskich udał się do Fatimy, dziękując za uratowanie życia.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050513121056909