Spotkanie patriarchów rozwiąże problem w Ziemi Świętej?

pią, 13 maj 2005, 16:16:37

Autor: DaN

Patriarcha Ireneusz I nie zamierza poddać się woli innych biskupów i złożyć urzędu. Tymczasem honorowy przywódca kościoła prawosławnego patriarcha Konstantynopola Bartolomeusz wezwał do podjęcia działań mających na celu dojście do porozumienia i zaprosił patriarchę Jerozolimy na spotkanie do Turcji.

"Patriarcha Ireneusz przyjął zaproszenie tureckiego patriarchy Bartolomeusza i obiecał, że wkrótce przyjedzie do Istambułu” – brzmi oświadczenie wydane przez biuro Bartolomeusza.

Tymczasem sam Ireneusz powtórzył wczoraj, że nie ustąpi. Źródła bliskie patriarsze twierdzą, że będzie on próbował dochodzić swoich praw przed izraelskim sądem.

W ubiegły piątek dwie trzecie członków Jerozolimskiego Świętego Synodu przegłosowało odwołanie Ireneusza z piastowanego przez niego urzędu patriarchy Jerozolimy w związku z niejasnymi działaniami dotyczącymi wyprzedawaniem własności i dóbr kościelnych w arabskiej części Świętego Miasta, społeczności żydowskiej. Liczba domniemanych transakcji oburzyła władze palestyńskie oraz przedstawicieli Jordanii. Fakt ten dotknął także arabskich i greckich duchownych.


Kathimerini

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050513141637174