Profanacja Koranu "faktem medialnym"

pon, 16 maj 2005, 20:43:11

Autor: Marta Kamińska

Publikacja Newsweeka o tym że w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie został sprofanowany Koran wywołała ogromne poruszenie w świecie muzułmańskim. W Afganistanie i Pakistanie doszło do ulicznych protestów, w których zginęło 14 osób. Tymczasem kilka dni później gazeta poinformowała że informacja nie była prawdą.

W ubiegłym tygodniu Newsweek podał, że Koran zawieszony został w toalecie oraz że ktoś z personelu wojskowego wrzucił księgę do ustępu. Opisywany incydent wywołał oburzenie wśród czołowych przywódców muzułmańskich. Przywódca islamskich sunnitów powiedział: „Profanacja Koranu jest wielką zbrodnią." "Muzułmanie nie mogą uwierzyć, że w profanowaniu ich wiary można upaść aż tak nisko" możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez Ligę Arabską.

Niektórzy wyznawcy islamu nie poprzestali na potępiających słowach. W zamieszkach zginęli ludzie a terroryści z wielu ugrupowań zapowiezieli atak na Amerykę.

W międzyczasie wydawca Newsweeka przyznał, że ich publikacja mogła zawierać błąd. „Żałujemy, że część naszej historii nie była zgodna z prawdą" powiedział. Dodał, że gazeta zrobiła wszystko, aby przekazywane informacje były wiarygodne, przed ostateczną publikacją artykuł był pokazany urzędnikowi rządowemu, który ani nie potwierdził ani nie zaprzeczył prawdziwości informacji.

Jednak już po publikacji informator gazety wycofał się z najważniejszego zapewnienia, że prowadzący śledztwo ustalili, że ktoś z personelu wojskowego wyrzucił Koran do toalety.


Newsweek przeprosił i wyraził ubolewanie z powodu tragicznych wydarzeń, jakie spowodował artykuł.

Rządy z całego świata wezwały Stany Zjednoczone do podjęcia śledztwa w tej sprawie i wyciągnięcia konsekwencji wobec wszystkich zamieszanych w incydent osób. Śledztwo przeprowadzone przez Pentagon nie wykryło żadnych wiarygodnych dowodów dotyczących profanacji Koranu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050516204311532