William J. Levada - ten który podjął pracę Ratzingera

pon, 16 maj 2005, 22:51:40

Autor: Mirosław Miarczyński

Kiedy papież Benedykt XVI był jeszcze kardynałem Josephem Ratzingerem, świat znał go jako nieustępliwego obrońcę katolickiej doktryny. O człowieku, którego były prefekt Kongregacji Nauki Wiary mianował swoim następcą na tym urzędzie mówi się, że ma mądrość Salomona.

Arcybiskup San Francisco William J. Levada jest pierwszym Amerykaninem w historii który pełni tak ważną funkcję w Kościele Katolickim. jest znany z konserwatyzmu w kwestiach doktrynalnych ale także ze swoich dyplomatycznych zdolności. Przykładem może być sytuacja z ubiegłego roku, gdy app. Levada głośno wyrażał sprzeciw wobec działań mera Gavina Newsoma na rzecz wprowadzenia homoseksualnych "małżeństw", jednocześnie nie odówił współpracy przy programie władz miasta, którego skutkiem było między innymi wypracowanie iście Salomonowego rozwiązania w kwestii programów zdrowotnych dla homoseksualistów żyjących w związkach partnerskich.

Niektórzy oponenci arcybiskupa zarzucają mu zbyt powolne i mało jawne działąnia w sprawie skandali seksualnych na terenie jego diecezji, jednakże wiele osób podkreśla, że wszelkie działania hierarchy wynikają z jego niemal przysłowiowej rozwagi, że nie robi on niczego pochopnie i że rozpatruje bardzo wiele okoliczności zanim podejmie decyzję. Jego współpracownicy podkreślaja natomiast wybitną inteligencję i ciepło w bezpośrednim kontakcie. Mówią też, że abp. Levada nie jest "akademickim" a "praktycznym" teologiem.

Obserwatorzy dodają, że fakt iż Benedykt XVI wybrał na swojego następcę osobę pragmatyczną i mającą jednocześnie zdolności dyplomatyczne może wskazywać iż papież oczekuje od nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary zwrócenia uwagi na administracyjne i praktyczne kwestie niż na ideologię. Źródła watykańskie podkreślają także iż ogromne znaczenie w wyborze abp. Levady miało zaufanie, jakie zdobył on współpracując z kard. Ratzingerem w początku lat osiemdziesiątych. Ne pewno papież chce mieć na tym urzędzie kogoś na kim może polegać.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/200505162245222