Unieważnienie małżeństwa - czy są jakieś szanse?

czw, 19 maj 2005, 17:27:00

Autor: Gość serwisu

Chciałabym zapytać jakie mam szanse na unieważnienie małżeństwa przez Kościół. W związku małżeńskim byłam 9 lat,nie mieliśmy własnych dzieci ponieważ mąż był niepłodny, a przed zawarciem sakramentu małżeństwa nie wspomniał mi nic ze taki problem może być. Adoptowaliśmy 3 dzieci, synek ma 4 lata, a miesiąc po adopcji córeczek, bliźniaczek, mąż przyznał się mi że ma inna dużo młodszą kobietę którą kocha bardzo i odszedł od nas. Mąż był człowiekiem niewierzącym, a do komunii, bierzmowania przystąpił tylko dla mnie, bo ja jako osoba wierząca chciałam mieć ślub kościelny. Teraz jestem w trakcie rozwodu cywilnego i bardzo bym chciała starać się o unieważnienie przez Kościół mojego małżeństwa,ponieważ w moim życiu pojawił się wspaniały człowiek wdowiec, wierzący. Chciałabym z nim kiedyś przed obliczem Boga złożyć przysięgę małżeńską, czy ewentualnie uzyskanie takiego unieważnienia w moim przypadku jest możliwe?

Przy stwierdzeniu nieważności (a nie unieważnieniu) małżeństwa istotną rzeczą w rozpatrywaniu przypadku niepłodności, jest stwierdzenie czy niepłodnośc ta była stonom znana przed slubem, czy też nie. Jeśli strona celowo zataiła niepłodność, tak by zawrzeć małżenstwo, jednoczesnie tym samym wywołując błędne przekonanie drugiej strony o zdolności do zrodzenia potomstwa, to mamy do czynienia z podsteponym wprowadzenim w błąd. Z tego opisu można sugerowac również niezdolność do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżenskich. Można również dokonując analizy biograficznej tych osób odnaleźć przyczyny takiego zachowania mężczyzny.

Nalezy określić stopień związku z inna kobietą, stopień zaangażowania się mężczyzny w drugi związek. Możliwe, że ma się od czynienia z symulacją zgody małżeńskiej po stronie mężczyzny, ale wymaga to przeprowadzenia wywiadu kanonicznego.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005051812270292