Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Stroje kapłanów

Pytania i odpowiedziChciałbym dowiedzieć się czym różnią się stroje kanonika, prałata, biskupa, arcybiskupa, kardynała i papieża. Chodzi głównie o takie szczegóły jak pasy, guziki, nakrycia głowy, kolory itp. Jeżeli byłoby to możliwe to może zilustrowane jakimiś rysunkami. Bardzo mnie to interesuje.

Najłatwiej będzie oczywiście zacząć od papieża. Na papieską strój składa się biała sutanna przepasana również białym cingulum. Jan Paweł II na jednym z pasów miał wyhaftowany swój herb. Ponadto na sutannie znajduje się biała pelerynka. W liturgii papież używa oprócz biskupiej mitry paliusza z trzema krzyżami.

Jesli idzie o pozostałych duchownych ich stroje zasadniczo dzielimy na uroczyste i codzienne. Strój uroczysty jest cały w odpowiednim kolorze, codzienny tworzy czarna sutanna z lamówką w odowiednim kolorze. I tak strój kardynalski tworzy czerwona (purporowa) sutanna z pelerynką, biret (oraz piuska) i pas. Często pod peleryne zakładana jest komża. W stroju codziennym kardynałowie często noszą wspomnianą czarną sutanne z czerwonym obramowaniem.

Podobnie do kardynałów lecz na fioletowo noszą się prałaci i biskupi. I także w wersjach uroczystej i codziennej. Kanonicy zaś noszą uroczyście czarną sutanne z peleryną z fioletową obszywką (czyli jak biskupi na codzień). Przy pozostałych okazjach lub z ich braku kanonicy noszą zwykła czarną sutannę wg. przepisów diecezji.

Podczas sprawowania liturgii biskupi, prałaci i kardynałowie ze świeceniami biskupimi noszą mitry na głowach. Ponadto arcybiskupowie używają w swojej diecezji paliusza z dwoma krzyżami.

Jakub SowińskiOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050518181739819

No trackback comments for this entry.
Stroje kapłanów | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Stroje kapłanów
Artur Rumpel wto, 24 maj 2005, 07:40:55
A ja dodam jedno pytanie, bo nie wiem: kiedy papież używa białej peleryny, a kiedy purpurowej?
 
Stroje kapłanów
mateuszwroc wto, 24 maj 2005, 19:03:48

Panie Jakubie!

CINGULUM to sznurek służący do przepasania ALBY! Papież nosi PAS, na którym jest herb. Zdarza się, że są różne wersje herbu, które róznią się kształtami i tiarą. Papież nosi paliusz z PIĘCIOMA czerwonymi krzyżami. Ponadto są trzy szpile - symbol gwoździ. Metropolici mają paliusze "starego modelu", na których jest SZEŚĆ krzyży czarnych.

Ponadto prałaci zamiast komży używają rokiet, czyli komeż z podszywką w kolorze czerwonym. Prałaci raczej nie mają sutann z pelerynami.

Stroje uroczyste nazywane są chóralnymi.

Zapomniał Pan napisać o biretach. Papież nie nosi biretu. Kardynałowie mają birety purpurowe bez pomponów. Arcybiskupi i biskupi mają birety z pomponami, w kolorze fioletowym (chociaż bardziej ten "fiolet" przypomina róż). Prałaci, kanonicy i infułaci mają czarne birety z "fioletowymi" pomponami.

---
Św. Piusie V módl się za mną!

 
Stroje kapłanów
ToMeK śro, 25 maj 2005, 20:13:28
"Na papieską strój składa się biała sutanna przepasana również białym cingulum". Bzdura. Sutanny zarówno kanoników, prałatów, biskupów, kardynałów czy samego papieża są przepasane PASEM (fioletowym - kanonicy, prałaci, biskupi, purpurowym - kardynałowie, białym - papież).

"Ponadto na sutannie znajduje się biała pelerynka" - jest ona integralnym elementem jednego z krojów biskupich, kardynalskich i papieskich sutann. Nie należy mylić z mucetem.

"W liturgii papież używa oprócz biskupiej mitry paliusza z trzema krzyżami" - mało precyzyjne. Biskupią mitrę, jak nazwa wskazuje, noszą także biskupi. Paliusze - każdy metropolita. A historycznym nakryciem głowy papieża jest TIARA (potrójna korona), której już kilku papieży nie nosi.

"Strój uroczysty jest cały w odpowiednim kolorze, codzienny tworzy czarna sutanna z lamówką w odowiednim kolorze" - pokażcie mi prałąta albo kanonika, który na codzień chodzi (może poza Kurią Rzymską) w sutannie z lamówką... Nawet biskupi chodzą w czarnych sutannach, z pektorałami tylko. Biskupi i kardynałowie mają wybór - sutanna czarna, czarna z lamówką w odpowiednim kolorze lub cała fioletowa/czarna. Kapelani Jego Świętobliwości (potocznie - prałaci) chodzą w czarnych lub czarnych z fioletową lamówką. Prałaci Honorowi Jego Świątobliwości (prałaci) chodzą w czarnej, czarnej z fiooletową lamówką lub całej fioletowej. Kanonicy - w zależności od przywilejów danej kapituły (zasadniczo mają prawo chodzić w strojach kanonickich na terenach diecezji któych kapituły nadały im ten tytuł; kanonik to tytuł że tak powiem "regionalny" - np. gwardia szwajcarska w Watykanie salutuje każdemu prałatowi - a więc kapelanom J. Św., prałątom, biskupom i kardynałom, no i papieżowi oczywiście - to tytuły że tak powiem "honorowane" w całym Kościele).

"Często pod peleryne zakładana jest komża" - to zależy od sytuacji. Mowa jest o STROJU CHÓROWYM. W przypadku kanonika, prałata - sutanna z lamówką (lub prałat hon. J. Św. - fioletowa), pas, mucet, komża, dystynktorium. Biskup - sutanna fioletowa, pas, komża, pektorał, piuska. Kardynał - jak biskup, tyle że w purpurze.

Odnośnie kanoników - zaznaczam - że strój zależy od przywilejów nadanych danej kapitule (nawet u nas jedna kapituła np. ma przywilej mucetu fioletowego, a już w innej - mucety są czarne).

"Podczas sprawowania liturgii biskupi, prałaci i kardynałowie ze świeceniami biskupimi noszą mitry na głowach" - nie muszą. Biskup może odprawiać z samą tylko piuską, lub nawet bez, a już na pewno bez mitry i pastorału.


Jeśli odpowiada się na pytania osoby z zewnątrz - proszę o wypowiedzi z mniejszą ilością błędów.

---
ToMeK
-.+.-
Flp 4, 13

 
Stroje kapłanów
remigius śro, 15 cze 2005, 16:50:31
Czy to aż takie ważne jaki strój ktoś nosi? Ważna jest posługa, a nie zewnętrzny wygląd. We wczesnej starozytności diakoni, prezbiterzy i biskupi ubierali sie dokładnie tak samo jak inni ludzie. Mimo to dla chrześcijan nie było problemu rozpoznać swoich pasterzy. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa (katolicyzmu) jako wyznania panującego w Imperium Romanum (395 r.) duchowni zaczęli nosić stroje świeckich urzędników rzymskich, aby odróznić się od "hołoty". Kiedy zaś upadło Imperium na Zachodzie (476 r.) i zmieniła sie moda w biurach urzędowych, konserwatywni duchowni pozostali przy starych ubiorach i w ten sposób powstały stroje duchowne i liturgiczne. Najbardziej wierni Kościołowi starożytnemu są obecnie ci duchowni, którzy przewodniczą nabozeństwom w garniturach i krawatach.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń