Stroje kapłanów

pon, 23 maj 2005, 23:01:39

Autor: Gość serwisu

Chciałbym dowiedzieć się czym różnią się stroje kanonika, prałata, biskupa, arcybiskupa, kardynała i papieża. Chodzi głównie o takie szczegóły jak pasy, guziki, nakrycia głowy, kolory itp. Jeżeli byłoby to możliwe to może zilustrowane jakimiś rysunkami. Bardzo mnie to interesuje.

Najłatwiej będzie oczywiście zacząć od papieża. Na papieską strój składa się biała sutanna przepasana również białym cingulum. Jan Paweł II na jednym z pasów miał wyhaftowany swój herb. Ponadto na sutannie znajduje się biała pelerynka. W liturgii papież używa oprócz biskupiej mitry paliusza z trzema krzyżami.

Jesli idzie o pozostałych duchownych ich stroje zasadniczo dzielimy na uroczyste i codzienne. Strój uroczysty jest cały w odpowiednim kolorze, codzienny tworzy czarna sutanna z lamówką w odowiednim kolorze. I tak strój kardynalski tworzy czerwona (purporowa) sutanna z pelerynką, biret (oraz piuska) i pas. Często pod peleryne zakładana jest komża. W stroju codziennym kardynałowie często noszą wspomnianą czarną sutanne z czerwonym obramowaniem.

Podobnie do kardynałów lecz na fioletowo noszą się prałaci i biskupi. I także w wersjach uroczystej i codziennej. Kanonicy zaś noszą uroczyście czarną sutanne z peleryną z fioletową obszywką (czyli jak biskupi na codzień). Przy pozostałych okazjach lub z ich braku kanonicy noszą zwykła czarną sutannę wg. przepisów diecezji.

Podczas sprawowania liturgii biskupi, prałaci i kardynałowie ze świeceniami biskupimi noszą mitry na głowach. Ponadto arcybiskupowie używają w swojej diecezji paliusza z dwoma krzyżami.

Jakub Sowiński

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050518181739819