Kto może być egzorcystą?

pią, 20 maj 2005, 14:33:26

Autor: Gość serwisu

Mam pytanie czy egzorcyzmów moze udzielac osoba świecka a jeśli nie to dlaczego? Gdzie można znaleść treści egzorcyzmów?

Na pytanie nadesłane przez Czytelnika odpowiada Roman Zając - biblista i demonolog z KUL.

Początkowo egzorcyzmowanie było po prostu charyzmatem i wielu praktykowało je bez żadnych święceń. Pierwsza wzmianka o tym, że w Kościele ustanowiono egzorcystów pochodzi z listu papieża Korneliusza (251-253) do bp. Antiochii Fabiusza. Na Wschodzie o statucie egzorcysty wspomina synod w Laodycei (około 360 r.) Na synodzie w Kartaginie (398 r.) pojawiły się pierwsze próby wyświęcania egzorcystów. Biskupi przy udzielaniu chrztu dokonywali zawsze obrzędu egzorcyzmów. Obrzęd ten nie dotyczył tylko i wyłącznie tych, którzy przyjmowali chrzest, egzorcyzmy odprawiano także nad poganami. Biskup był zawsze w Kościele pierwszym i najważniejszym egzorcystą, zaś święcenia egzorcysty uzyskały charakter stopnia w drodze ku kapłaństwu. Z biegiem czasu funkcja egzorcysty została zarezerwowana dla księży oficjalnie wybieranych i wyznaczanych przez biskupa. 15 sierpnia 1972 roku zniesiono tzw. "święcenia egzorcysty".

Obecnie zgodnie z dokumentami Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów posługa egzorcyzmu uroczystego sprawowana może być wyłącznie na mocy specjalnego i wyraźnego zezwolenia miejscowego ordynariusza (zwykle biskupa diecezjalnego).

Egzorcysta musi być księdzem odznaczającym się "pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia, oraz specjalnie przygotowanym do tego zadania"(por. Kan. 1172 KPK). A zatem nie tylko osobom świeckim nie wolno dokonywać egzorcyzmów, ale również nie każdy ksiądz ma do tego prawo. Kodeks Prawa Kanonicznego określa, że jedynie biskup może udzielić pozwolenia na odprawienie egzorcyzmu, a pozwolenie to może dotyczyć konkretnej sytuacji, lub wiąże się z jakąś bardziej stałą posługą, to znaczy z urzędem egzorcysty. Bardzo często egzorcyzmy przeprowadzane przez księży nieprzygotowanych do tego kończą się pogorszeniem stanu osoby cierpiącej.
Oczywiście istnieje wiele wróżek, bioenergoterapeutów, uzdrawiaczy, jasnowidzów etc., którzy oferują egzorcyzmowanie. Mocy oddziaływania tych osób i środków wykluczyć nie można, niemniej trzeba pamiętać, że te właściwości mogą pochodzić od Szatana. Kontaktowanie sie z tymi osobami jest samo w sobie niebezpieczne, nie mowiąc już o powierzaniu im spraw uwolnienia od wpływu złego ducha.
Natomiast modlitwę o uwolnienie (która nie jest tożsama z właściwym egzorcyzmem) mogą i powinni podejmować zarówno księża jak i świeccy w różnych sytuacjach.

Do początku XVII w nie było jakiegoś ujednoliconego rytuału egzorcyzmów. W 1523 Alberto Castellani opublikował "Liber sacerdotalis", którą Leon X wprowadził jako obowiązującą w Kościele. Po przerobieniu tego rytuału przez kardynała Santori był on używany do 1602 roku. Santori umieszcza w nim różne kryteria rozpoznania opętania. W 1614 r. papież Paweł V wydał Rytuał Rzymski. Przetrwał on z niewielkimi poprawkami w (1926 i 1952 r.) prawie do końca XX w. 4 czerwca 1990 roku a następnie 12 lutego 1991 roku, Kongregacja Kultu Bożego przesłał przewodniczącym episkopatów tekst nowego rytuału egzorcyzmów - "Rituel ad interim". Wielu biskupów i egzorcystów odnosiło się niezbyt entuzjastycznie do nowego tekstu, gdyż zarzucano mu, że napisano go pod wpływem ograniczających tendencji posoborowych, co miało prowadzić do zmniejszenia jego skuteczności. Tym niemniej po dziesięciu latach pracy Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 1 października 1998 roku nowy obrzęd został zatwierdzony przez Jana Pawła II. Na mocy dekretu Kongregacji z 22 listopada 1998 ukazał się drukiem, a 26 stycznia 1999 roku Prefekt Kongregacji, kard. Jorge Arturo Medina Estevez dokonał jego prezentacji w Biurze Prasowym Stolicy Świętej.

Pierwszym zadaniem egzorcysty, jeszcze przed przeprowadzeniem egzorcyzmu właściwego, jest rozpoznanie, czy ma do czynienia z rzeczywistym opętaniem, obsesją czy dręczeniem diabelskim, oraz ocenienie skali zakorzenienia zła.

Opis obrzędu oraz formuły towarzyszące egzorcyzmom opisałem w artykule Egzorcyzmy - formuły

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050519223326684