Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?

Pytania i odpowiedzi

Katolicy uznają niedzielę za dzień święty i uważają, że należy w ten dzień oddawać cześć Bogu. Tymczasem dowiedzialam się, ze tak napradę to sobota (sabat) była dla pierwszych chrześcijan dniem świętym i że właśnie ją Bóg kazał nam obchodzić. Niedziela jest dniem wywyższonym przez pogan jako "dzień Słońca" (ang. Sunday,niem. Sonntag). Wiem również, że zmiana tego dnia spowodowana jest zakazem cesarza Hadriana, który w wyniku antyżydowskich nastrojów w Imperium Rzymskim zakazał Żydom wstępu do Jerozolimy i święcenia sabatu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, ze współcześni katolicy wiedzą o tej zmianie i mimo to nic nie robią, postępując jednocześnie niezgodnie z tym co nakazał nam Jezus w Bibli. Jest to grzech, 3 przykazanie mówi "Będziesz dzień święty święcił", a my go nie święcimy. Dlaczego Kościół nie zmieni tego? Czy święcąc sobotę nie jesteśmy już chrześcijaninami tylko po części poganami? Przecież powinniśmy postępować tak jak nakazuje Biblia.Przykazanie brzmi dokładnie: "Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana." (Ks. Wyjścia 35:2, Biblia Tysiąclecia)

Szabas znaczy dosłownie dzień odpoczynku. Nie jest powiedziane: Sześć dni pracować będziesz, a w szabas jest dzień odpoczynku, ale Sześć dni pracować będzie, a siódmego dnia jest dzień odpoczynku. Każdy kto stosuje się do tej zasady, dochowuje przykazania bez względu na to, czy szabas wypada mu w sobotę, niedzielę, czy środę.

Zresztą, sami Żydzi kilkakrotnie przerywali święcenie szabasu choćby w czasie niewoli babilońskiej, czy okupacji greckiej, więc jeśli w trakcie poszukiwań rozposzonych społeczności izrelskich spotkają jakąś grupę, która "wyemigrowała" przed powrotem z niewoli babilońskiej, to ta grupa może święcić szabas innego dnia, niż reszta Izraela. Tak zresztą - jeśli pamiętam - było z "czarnymi" Żydami z Etiopii, których wiedza urywała się na królu Dawidzie (tzw. operacja Mojżesz polegająca na repatriacji ich do Izraela, zresztą nieudanej).
Wyobraź sobie teraz, że na statku płynie katolik i Żyd. Statek się rozbija i wszyscy toną z wyjątkiem tych dwóch, których może wyrzuca na brzeg nieprzytomnych w samych piżamach, bez zegarków. Nie wiedzą jak długo byli nieprzytomni. Godzinę, dwie, może trzy dni. A nadal chcą zachowywać przykazania. Pytanie, którego dnia dla każdego z nich wypadnie dzień odpoczynku? Siódmego! Szabas i niedziela wypadną im razem.

Czyli co do treści przykazanie mamy zachowane. Samo słowo "niedziela" pochodzi od "nie dzielaj", czyli nie pracuj i oznacza to samo, co szabas (dzień odpoczynku).

Jeśli mamy się trzymać pogańskich nazw dni tygodnia, to pogańska nazwa soboty poświęca ten dzień Saturnowi, najgorszemu z rzymskich demonów, na czesć którego odbywały się krwawe walki gladiatorów. Z kolei piątek poświęcony jest germańskiej Frei i tak można długo. A nazwy miesięcy? Każdy czci pogańskiego bożka. Mamy ich nie używać i wrócić do nazw hebrajskich? Czy mamy być niewolnikami kalendarza pogańskiego? Czyż Chrystus nie panuje na czasem?  Co jest dla nas, chrześcijan jest większym świętem: dzień ostatni stworzenia, czy dzień pierwszy Zbawienia?

A na koniec:
Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo, niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu.
(Rzym. 14:5-6)

Maciej Pasternak, luteraninOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050521183321697

No trackback comments for this entry.
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty? | 26 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
Natalia Róża nie, 22 maj 2005, 03:03:52

Wyobraźmy sobie Koniec Czasu, w którym wszyscy poszli do piekła: za to, że święcili pogański święty dzień i nie dochowali przykazań Boga...

Szabas jest dla człowieka, nie odwrotnie!

---
Nat

 
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
Marcin W nie, 22 maj 2005, 03:04:30
Czy naprawdę ważne jest czy sobota czy niedziela ma być "dniem pańskim"? Moim zdaniem Bóg wytyczył nam przede wszystkim normy zdrowego trybu życia - że po kilkudniowej pracy należy odpocząć, a każdy, absolutnie każdy dzień tygodnia ma być dla nas dniem pańskim - po równi mamy się do niego modlić, rozmawiać z nim. Bo Bóg nie chce, żebyśmy byli z nim w sobotę czy w niedzielę, ale siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę...

---
Nie jest ważne do jakiego Kościoła się należy, ale czy miłuje się Boga i podąża śladem jego słów.

 
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
Jer nie, 22 maj 2005, 10:52:18

Widzę że Użytkowniczka świeżo po rozmowie z adwentystami i czuje się w misyjnym obowiązku wytknąć reszcie chrześcijan coś, na co oczywiście nie wpadli przez 2000 lat... Ech...

 
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
mateuszwroc nie, 22 maj 2005, 11:05:06

Rusycystą to ja nie jestem, ale wiem, że po rosyjsku niedziela to "woskrysenia", a po staroruskocerkiewnemu "woskrist" znaczy zmartwychwstał. W rosyjskim nazwa niedzieli jest związana ze Zmartwychstaniem. Czhrystus zmartwychwstał w niedzielę, a nie w sobotę. Przez całą sobotę leżał w grobie.

W dodatku dobitniej o tym, że niedzielę świętujemy świadczy formuła we Mszale:

"Dlatego stajemy przed Tobą i zjednoczeni z całym Kościołem uroczyście obchodzimy PIERWSZY DZIEŃ TYGODNIA, w którym JEZUS CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ i ZESŁAŁ NA APOSTOŁÓW DUCHA ŚWIĘTEGO."

---
Św. Piusie V módl się za mną!

 
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
Admin nie, 22 maj 2005, 11:44:06

Ja mam jeszcze szerszą nieco refleksję. Znam osoby (z różnych Kościołów), które podkreślają, że świętowanie konkretnych dni (soboty, niedzieli wielkanocy w jakimś konkretnym dniu) lub ich nie-świętowanie (Boże Narodzenie), albo wykonywanie czegoś tam lub niewykonywanie w jest tym znakiem PRAWDZIWYCH UCZNIÓW CHRYSTUSA, który odróżnia ich od całej reszty "pseudochrześcijaństwa". Tymczasem Jezus podał zupełnie inny znak...

"Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali." (J 13:35)

Co daję pod rozwagę moim Braciom w Chrystusie... i sobie samej ;)

---
Joanna Gacka

 
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
pjaniszewski nie, 22 maj 2005, 22:08:38

Tekst Szanownego Macieja dowodzi jednego; nie tylko braku wiedzy na temat historii Kościoła katolickiego, ale także braku wiedzy na temat historii chrześcijaństwa w ogóle.   

---
Przemysław Janiszewski

 
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
DD1 pon, 23 maj 2005, 15:21:09
A ja polecam wszystkim (także niekatolikom) List apostolki JPII o świętowaniu niedzieli (Dies Domini) Link tutaj http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/dies_domini_0_31051998.html

---
"Niech trwa braterska miłość." Hbr. 13,1

 
Niedziela czy sabat - który dzień jest święty?
pjaniszewski pon, 23 maj 2005, 15:58:29

Warto przeczytać list Jana Pawła II "O świętowaniu niedzieli" - nikt tak jasno, jak Papież, nie nakreślił tego tematu. Wypowiedzi na tematy teologiczne, biblijne i liturgiczne powinny być formułowane przez specjalistów w tych dziedzinach. Oczywiście nie zmienia to faktu, iż każdy ma prawo do własnego zdania. Tyle że ekumenizm to nie sztuka kompromisu (to nie dyplomacja), ale dialog oparty na słuchaniu i mówieniu. 

Pozdrawiam serdecznie Braci Protestantów - niektórzy z nich mogliby być przykładem dla katolików (dla mnie).

---
Przemysław Janiszewski

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń