Chrzest na lednickich polach

pon, 23 maj 2005, 23:56:39

Autor: Marcin Winiarski

W niedzielę, 22 maja, na lednickich polach miała odbyć się msza św transmitowana na cały świat przez TV Polonia. Telewizja nie przyjechała. Eucharystia jednak się odbyła i miała niecodzienny przebieg.

"Nie wiem dlaczego telewizja nie przyjechała i nie obchodzi mnie to. Ich strata." - powiedział nam o. Jan Góra OP, inicjator lednickich spotkań. Był jednak w sposób wyraźny zawiedziony postępkiem ludzi, których miał dotąd za swoich przyjaciół w rozkrzewianiu lednickich idei. TVP bowiem w ubiegłym roku przygotowała liczne wejścia na żywo podczas celebracji Nocy Ducha Świętego. Co więcej - do ich potrzeb dostosowano aż przesadnie przebieg całej uroczystości, zmieniając także czas planowanego tele-mostu pomiędzy Lednicą a Watykanem, by dopasować się do czasu transmisji "ważnego" meczu. Fakt, że TVP teraz "wypięła się" na Lednicę i mającą się tam odbyć Mszę św. w intencji zmarłego papieża Jana Pawła II jest więc tym bardziej szokujący.

Msza jednak odbyła się, choć nie była sprawowana w zakładanej początkowo intencji. Przewodniczył jej o. Jan. Podczas Eucharystii ochrzcił on malutkiego Jędrzeja, syna podopiecznych poznańskiego Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów. dziecko to było pierwszym ochrzczonym na lednickich polach - tak blisko miejsca, gdzie - jak się przypuszcza - przed ponad tysiącem lat ochrzczono pierwszych Polaków. Z jez. Lednica, w którego toni był chrzczony Mieszko I i jego dwór, zaczerpnięto wcześniej wody, którą ochrzczono Jędrusia.

Msza św. miała niezwykły przebieg - nawet jeśli uwzględnić fakt, że "zanurzona" była głeboko w "duchowości lednickiej", a o. Jan  znany jest z niekonwencjonalnego podejścia do wszelkich celebracji. Niejednokrotnie w jej trakcie odchodził od wyznaczonych przez Kościół tytów, by dodać od siebie jakąś uwagę, czy dowcipny komentarz. Nie zabrakło więc okazji do serdecznego i głośnego śmiechu.

Przebieg uroczystości wzbogaciła schoala posługująca podczas dorocznych lednickich celebracji. Śpiewacy przybyli tak licznie, że stanowili większość wiernych zgromadzonych w obszernej kaplicy powstającego na lednickich polach ośrodka duszpasterskiego.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050523023640291