Stwierdzenie nieważności małżeństwa - odwołanie od wyroku sądu

wto, 24 maj 2005, 09:07:19

Autor: Gość serwisu

Moja dziewczyna starała się unieważnić ślub kościelny.W pierwszej i drugiej instancji odpowiedź była negatywna. Odpowiedź z drugiej instancji przyszła taka,że jest to wyrok ostateczny. Czy istnieje możliwość odwołania się od tego wyroku czy raczej  nie. Jeśli jest możliwość odwołania to gdzie takie odwołanie sie pisze. Mam też drugie pytanie.Ile razy mozna składać pozew o unieważnienie ślubu kościelnego. Dziękuję za odpowiedź.

Po dwóch zgodnych wyrokach nie ma możliwości wnoszenia apelacji. Natomiast prawo kanoniczne dpopuszcza tzw. ponownie wniesienie sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Szczegółowo reguluje to kan. 1644. Nowe wprowadzenie sprawy może mieć miejsce wówczas, gdy np. pojawiły sie nowe dowody, nowe okoliczności, nowe dokumety, swiadkowie. Należy pamiętać, że skorzystanie z tej instytucji prawa kanonicznego, może mieć miejsce tylko o wyłącznie w oparciu o inny, nowy tytuł nieważności.

Sprawy stanu osób nigdy nie przechodzą w stan rzeczy osądzonej, w związku z tym z nowego wniesienia sprawy można zawsze korzystać.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050523180719516