Sobór wszechprawosławny w Istambule

wto, 24 maj 2005, 23:12:58

Autor: Marta Kamińska

Światowi przywódcy Kościoła Prawosławnego spotkali się w Istambule, aby zdecydować jak postąpić w sprawie patriarchy Jerozolimy Irineosa I oraz zająć stanowisko w sprawie kryzysu swojego kościoła w Ziemi Świętej.

W Istambule spotkali się przedstawiciele 14 głównych kościołów prawosławnych pod przewodnictwem Bartolomeusza I, honorowego zwierzchnika chrześcijan prawosławnych.

Grecko-prawosławny patriarcha Irineos I został oskarżony o to, że sprzedał żydowskim biznesmenom ziemie należące do cerkwi w arabskiej części Jerozolimy. Były doradca finansowy Irineosa został oskarżony o podarowanie tymże biznesmenom 198. letniej dzierżawy na dwa hostele należące do
kościoła oraz kilka sklepów w Starym Mieście.

Sobór w Istambule jest pierwszym tak wielkim od ponad dziesięciolecia. Nie ma on formalnej władzy, żeby odwołać Irineosa czy wybrać jego następcę.

Duchowni będą również rozmawiać o tym, jak utrzymać równowagę między Izraelczykami i Palestyńczykami i jak zachować historyczną rolę „dozorców" chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. Patriarchat prawosławny w Jerozolimie jest naciskany z wielu stron. Pojawiają się żądania większej
kontroli zewnętrznej finansów kościoła i należących do niego rozległych posiadłości ziemskich.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050524141138289