CBOS: Polacy zadowoleni z Benedykta XVI

śro, 25 maj 2005, 14:13:55

Autor: Panicz

Z pierwszego sondażu przeprowadzonego po konklawe przez CBOS wynika, iż Polacy są zadowoleni z wyboru nowego papieża. Chcą również żeby jak najszybciej odbył pielgrzymkę do Polski – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Aż 81 proc. ankietowanych było "zdecydowanie" albo "raczej" zadowolonych z wyboru Josepha Ratzingera na papieża, a tylko 4 proc. badanym w jakiś sposób to nie odpowiadało. Żadnego zdania na ten temat nie miało 15 proc. zapytanych.

Polacy pragną, aby Benedykt XVI jak najszybciej zawitał w naszym kraju. Aż 92 proc. badanych czeka na jego pielgrzymkę. Przeciw wizycie jest 2 proc. ankietowanych, zaś 6 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć”.

Z przeprowadzonego sondażu wynika również, iż Polacy nie są chętni jakimkolwiek poważniejszym zmianom w Kościele. Aż 73 proc. badanych wyraża wolę, by wszystko w nim zostało tak jak było do tej pory, a tylko 13 proc. pragnie reformy. Wśród najbardziej pożądanych zmian znalazły się: zniesienie celibatu - 3 proc. ogółu badanych, zmiana stosunku do antykoncepcji oraz ogólna modernizacja Kościoła - po 2 proc., akceptacja związków nieformalnych - 1 proc.

Jak wskazali analitycy CBOS-u niechęć do przeprowadzania reform może być wynikiem tego, iż badanie odbyło się w czasie żałoby po śmierci Jana Pawła II. Polacy wówczas nie chcieli wyrażać poglądów sprzecznych z jego nauczaniem. Badania przeprowadzono w dniach 6-9 maja na reprezentatywnej próbie 1052 osób.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050525105135827