Niemiecka odnowa religijna?

pią, 27 maj 2005, 13:10:07

Autor: Janusz Topolnicki

Około 400 tysięcy ludzi zebrało się w środę w Hanoverze na 30. Ewangelickim Kirchentagu. Jest to rekordowa liczba, która według niektórych komentatorów odrodzenie wartości narodowych w duchu religijnym.

Mimo zbliżających się wcześniejszych wyborów, na Kirchentag przybyło wielu czołowych niemieckich polityków, między innymi Kanclerz Schröder, przewodniczący SPD Franz Müntefering i przywódca opozycji Angela Merkel – wszyscy świadomi, że każde publiczne wystąpienie ma znaczenie w prowadzonej kampanii.

Ponad 2,5 tysiąca tematów dyskusji od globalizacji i społecznej równości do duchowości i wiary. Cele tegorocznego konwentu to odnowa duchowa i na tej podstawie zapoczątkowanie zmian w całym kraju.

- Kościół Ewangelicki jest zbudowany na wartościach, które mają przyszłość - powiedziała luterańska biskup Hanoveru, Margot Kässmann - Schröder, Köhler i Merkel mają jedna wspólna cechę – są protestantami. I na tym poziomie mogą dyskutować o najlepszych rozwiązaniach dla całego kraju.

Podczas inauguracji Konwentu, Köhler powiedział, że to wydarzenie może pomóc Niemcom zebrać siły do społecznych zmian. Natomiast Eckardt Nagel, prezydent konwentu, zaproponował by to wydarzenie „sprzeciwiło się społecznej depresji i pesymizmowi”.

Bardzo zaskakująca była duża liczba młodych uczestników. Mówili, że przybyli tu by spotkać się z ludźmi i cieszyć się różnymi aspektami konwentu.

Duża liczba młodzieży może być częścią większego zjawiska. Ostatnio Kościół zauważył powrót społeczeństwa do duchowości, w szczególności we wschodniej części kraju, gdzie religia zeszła na plan dalszy w okresie komunizmu.

Jednakże nadal bardzo dużo ludzi odchodzi od wiary. W 2003 roku 1,424 ludzi przyłączyło się do kościoła, podczas gdy 11,232 wystąpiło. Pomimo tego, sytuacja nie jest tak zła, na jak była jeszcze dekadę temu - przed 11 laty z Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego (EKD) wystąpiło 43,508 osób.

Podobna sytuacja jet w niemieckim Kościele Katolickim, który również przeżywa ten sam kryzys, lecz liczba osób występujących z Kościoła rokrocznie maleje.

- Wiele religijnych społeczności zadaje sobie pytanie, co prawdziwie oznacza chrześcijaństwo - mówi Stefan Förner, rzecznik Arcybiskupstwa w Berlinie. Jednym z czynników polepszających stan duchowny państwa niemieckiego, jest nowy papież Benedykt XVI. - Był wyraźny wzrost powrotów i nawróceń przed i po wybraniu kardynała Ratzingera na papieża.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050527125107152