Stwierdzenie nieważności małżeństwa - wyrok

wto, 31 maj 2005, 11:00:09

Autor: megi

Chciałabym się dowiedzieć jaki okres czasu musi upłynąć od wydania wyroku przez Sąd Kościelny (unieważniającego małżeństwo), aby można było zawrzeć ponownie ślub kościelny. Czy jeśli zawarłam ślub cywilny to łatwiej i szybciej można stanąć przed ołtarzem. Moje drugie pytanie: Czy jest jakiś sposób aby zmobilizować świadka drugiej strony procesu do stawienia sie na przesłuchaniu, bądź wykluczyć go jeśli celowo nie stawia sie w S.K (minęło 3 miesiące a S.K nie może uchwycić świadka). Co zrobić w takiej sytuacji. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Nie ma określonego okresu po wyroku Sądu Kościelnego, po upływie któego można zawrzeć małżeństwo w Kościele. Dwa zgodne wyroki Sądów kościelnych umożliwiają jego zawarcie bez żadnego okresu oczekiwania. Inaczej ta sytuacja kształtuje się w przypadku, gdy do wyroku dołączona jest klauzula zabraniająca zawarcie małżeństwa. W takim przypadku potrzebna jest dyspensa biskupa diecezjanego, która sciąga wspominaną klauzulę.

Jezeli świadek nie stawi się w Trybunale Koscielnym, mimo wezwań, to strona może domagać się jego wykluczenia z procesu.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050528192909948