Niechęć do posiadania potomstwa a ważność małżeństwa

wto, 31 maj 2005, 16:17:28

Autor: Gość serwisu

Jestem tuż przed rozwodem cywilnym, ale bardzo chciałabym uzyskać również unieważnienie małżeństwa. Zależy mi jedynie na podpowiedzi czy w ogóle moja sytuacja nadaje się do zajęcia czasu osobom zajmującym się tymi sprawami w kurii. Otóż podstawowym powodem mojego rozstania z mężem był fakt iż nie chciał mieć dzieci. Unikał sytuacji intymnych, nie chciał się kochać z tego powodu ze mną. Na siłę próbowałam go zmuszać i udało się zaszłam w ciążę. Jego reakcja była koszmarna, a skutkiem jego namów połknęłam tabletki które wywołały poronienie. Już po tym fakcie stwierdziłam, że nie mogę z tym człowiekiem być. Z całej sytuacji wyspowiadałam się i chciałabym jak najszybciej zapomnieć (nie da się).

Czy to i np. fakt że mój mąż nie wierzy w Kościół, sfałszował podpis pod spowiedziom przedślubną, nie spowiada się, nie chodzi do Kościoła itp. są wystarczające, aby udać się do kurii w sprawie unieważnienia mojego małżeństwa?

Jedną z przesłanek, dla których można rozpocząć proces o orzeczenie nieważności małżenstwa, jest wykluczenie potomstwa. Przytoczone okoliczności niewątpliwie świadczą o spełnieniu tej przesłanki. Swoim postępowaniem osoba współmałżonka neguje jeden z celów małżenstwa jakim jest zrodzenie i wychowanie potomastwa. Odrzuca nature i cel małżenstwa, jak i ignoruje naukę kościoła w tej kwestii. Niewątpliwie prócz tytułu nieważnosci wykluczenie potomstwa, można dołączyć niezdolność z przyczyn natury psychicznej po stronie mężczyzny.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050530092028621