Czy nieważność małżeństwa jest zależna od wyroku rozwodowego?

pon, 6 cze 2005, 10:21:12

Autor: Gość serwisu

Jestem w trakcie rozwodu cywilnego, ale będę też sie starać o unieważnienie małżeństa. Jesteśmy małżeństwem od 2 lat... Miesiąc przed ślubiem zmarł mój dziadek a 3 dni przed - babcia... Nie kochałam wtedy mojego narzyczonego i nie chciałam tego ślubu, a On wykorzystał chwilę mojego załamania i stało się... Na spowiedzi przed ślubem opowiedziałam o moich odczuciach księdzu a On powiedział, że to przez stresy.... W dodatku jesteśmy kuzynami (6 stopień pokrewieństwa) i wiedziałam, że dzieci nie będziemy mogli mieć, tzn. nie zaryzykowałabym aż tak... Ale nigdy mu tego otwarcie nie powiedziałam...

Mam kilka pytań z tym związanych.... Czy aby zająć się kościelnym rozwiązaniem małżeństwa trzeba mieć już rozwód cywilny? I jakie wogóle mam szanse na unieważnienie? 

Bardzo proszę o odpowiedz...

Pozdrawiam

Agata

1. Prowadzenie procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa nie wymaga uzyskania uprzednio wyroku rozwodowego. Proces kanoniczny może toczyć sie niezależnie od postępowania cywilnego. Każde z tych postępowań jest od siebie niezalezne i rządzi się własnymi przepisami proceduralnymi.

2. Zdarzają się sytuacje, w których pod wpływem jakiegoś wydarzenia zdolność osoby do podejmowania działań prawnych jest niemożliwa, bądź poważnie ograniczona. Ma to miejsce w sytuacji, w której stres oraz emocje  są skrajne i osoba jest całkowice pod ich wpływem. W takich przypadkach nalezy określić,w jaki sposób to wydarzenie wpłynęło na osobowość i jakie w niej nastapiły zmiany . Zmiany te powinny być trwałe, silne, prowadzące do upośledzenia funkcjonowania interpersonalnego, społecznego, zawodowego i tym samym czyniące osobę niezdolną do ważnego wyrażenia zgody małżeńskiej.

3. Państwa pokrewieństwo nie może stanowić przeszkody ani w zawarciu małżeństwa ani w planowaniu potomstwa. Proszę zapoznać się z tym artykułem, który opisuje dokładnie kwestię pokrewieństwa.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050603132112505