Nieścisłości w raporcie IPN na temat o. Hejmo

sob, 4 cze 2005, 00:27:20

Autor: Panicz

W opublikowanym w środę raporcie IPN na temat agenturalnej przeszłości ojca Konrada Hejmo znaleziono pierwsze nieścisłości. Według niego, dominikanin na zamówienie SB zamieścił artykuł w wydawanym przez zakonników piśmie "W drodze". Taki tekst jednak nigdy się nie ukazał – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Nieprawidłowościami w raporcie IPN poczuli się dotknięci poznańscy dominikanie, zdaniem których  "W drodze" przedstawiono jako konia trojańskiego SB w polskim Kościele.

W raporcie czytamy, iż o. Hejmo "w numerze czerwcowym z 1977 r. zamieścił artykuł redakcyjny odcinający się od poczynań niektórych braci dominikanów, a konkretnie od o. Aleksandra Hauke-Ligowskiego, który brał udział w majowej głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie, zorganizowanej w związku z podejrzeniem o zamordowanie przez funkcjonariuszy SB Stanisława Pyjasa".

Jak sprawdzili jednak dominikanie o. Hejmo nie występuje w 1977 r. jako autor artykułów w tymże piśmie. Nie ma także w numerze jakiegokolwiek tekstu nawiązującego do tej sprawy.

O. Aleksander Hauke-Ligowski, zwrócił także uwagę na inny błąd w przedstawionym raporcie. Jak twierdzi w sprawie Dyjasa nie przeprowadzono głodówki, lecz protest przeciwko uwięzieniu Michnika, Kuronia oraz Lipskiego.

Według współautora raportu Jana Żaryna, błędy mogły wziąć się stąd, iż nie weryfikowali oni prawdziwości przytaczanych wypowiedzi o. Hejmy. Jak twierdzi nieścisłości mogły się wziąć z niepamięci zakonnika albo z celowego podawania błędów przez SB. Zdaniem Żaryna takich błędów może być znacznie więcej.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050604002720217