Unieważnienie małżeństwa mieszanego


Zgodnie z Kan. 1059 - Małżeństwo katolików, chociażby tylko jedna strona była katolicka, podlega nie tylko prawu Bożemu, lecz także kanonicznemu, z zachowaniem kompetencji władzy państwowej odnośnie do czysto cywilnych skutków tegoż małżeństwa. Oznacza to, że Pana małżeństwo podlega przepisom prawa kanonicznego.
By rozpoczął proces o orzeczenie nieważności małżeństwa należy zastanowić się nad przesłankami. Należy określić stopień własnej dojrzałości do zawarcia małżeństwa, przyczyn jego zawarcia, czy była to decyzja dobrowolna, czy też podjęta pod wpływem przymusu. Wszelkie przyczyny nieważności małżeństwa winny mieć charakter uprzedni i ciężki, winny istnieć przed ślubem bądź przynajmniej powinny istnieć symptomy niezdolności, które były podczas wyrażania zgody małżeńskiej i "rozwinęły się" po ślubie. W Pani przypadku brak jest konkretnych faktów i danych, dlatego nie mam obecnie możliwości oceny, czy mamy do czynienia z nieważnie zawartym małżeństwem.
Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran
"jestem osobą wyznania prawosławnego"
A dokładniej to o co Pani chodzi? Bo wiem, że Cerkiew udziela rozwody i to Ona jest dla Pani pewnego rodzaju "instancją". Owszem, dla Kościoła katolickiego ciągle pozostaniecie małżeństwem, ale dla Cerkwi nie.
---
Św. Piusie V módl się za mną!