Współpraca bez prozelityzmu

śro, 8 cze 2005, 18:31:29

Autor: Marta Kamińska

W Moskwie spotkali się patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Aleksy II i szef Izby Deputowanych Republiki Włoskiej Pierferdinando Casini. W trakcie rozmów Aleksy II podkreślił, że współpraca między kościołami oznacza też, że nie powinny one nawracać członków innego kościoła.

- We współpracy z Kościołem Katolickim musimy wykluczyć wszelkie formy prozelityzmu, to jest rozpościerania przez Watykan swoich wpływów na obszarach, które Rosyjski Kościół Prawosławny uważa za kanoniczne" – powiedział na spotkaniu patriarcha Moskwy i Wszechrusi.

Powiedział również, że w obliczu globalizacji chrześcijanie powinni połączyć wysiłki, aby przeciwstawić się przemocy, egoizmowi i relatywizmowi moralnemu. Lider Kościoła Prawosławnego dodał, że Rosyjski Kościół pokłada ogromne nadzieje w nowym papieżu Benedykcie XVI.

Aleksy II powiedział, że proces globalizacji może prowadzić do utraty tożsamości, "jeśli w budowaniu przyszłości nie poświęca się należnej uwagi religijnej przynależności człowieka ". Dodał, że człowiek żyjący w zgodzie ze swoimi religijnymi tradycjami znajdzie swoje miejsce w świecie, natomiast ludzie bez tradycji zginą.

"Dlatego Kościół Prawosławny stale podejmuje próby przedstawiania swojej kultury, swoich korzeni i tradycji"– powiedział Aleksy II.

(RIA Novosti)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050608143129516