Św. Jadwiga Król Polski

śro, 8 cze 2005, 23:13:24

Autor: Mateusz Markiewicz

Dzisiaj Kościół katolicki w Polsce obchodzi wspomnienie przeniesione z 17 lipca. Jest to wspomnienie św. Jadwigi, Króla Polski. I w tytule, i w nagłówku nie ma błędu, gdyż Jadwiga była Królem, a nie Królową. Prawo polskie zakazywało bowiem władania przez Królową.

Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374r. na Węgrzech. Jej rodzicami byli Ludwik Węgierski, Król Polski i Węgier i Elżbieta Bośniaczka. Dzieciństwo spędzone na dworze w Budzie, który był znakomitym środowiskiem kulturalnym, sprawiło, że Jadwiga nauczyła się czytać i pisać, poznała języki obce. Ponadto zamiłowała się w lekturze, muzyce, sztuce i nauce.

Jadwiga nie miała braci, a jej ojciec chciał, aby tron Polski został w rękach Andegawenów. Za cenę przywilejów szlachta zgodziła się, aby tron objęła jedna z jego córek. Szlachta domagała się, aby władczyni przyjęła tytuł Króla, a nie Królowej, gdyż w Polsce może rządzić tylko Król. Starsza siostra Jadwigi, Maria, została Królową Węgier. Jadwidze zaś przypadł tron Polski.

Niestety w Polsce trwała wojna domowa pomiędzy Grzymalitami a Nałęczami, więc Jadwiga przybyła dopiero w 1384 (jej ojciec zmarł w 1382). Koronacja na Króla Polski odbyła się 16 października 1384r.

Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami już w 1378r. Jadwiga została poślubiona arcyksięciu Wilhelmowi Habsburgowi. W 1385r. arcyskiążę przyjechał latem do Krakowa, aby skonsumować małżeństwo. Jednak nie dopuściła do tego szlachta. Małżeństwo było sprzeczne z polską racją stanu. Państwo Krzyżackie rosło w siłę, a jedynym dobrym wyjściem dla Polski wydawała się unia z Litwą. Unię miało przypieczętować małżeństwo Jagiełły, Księcia Litwy i Jadwigi, Króla Polski.

Jadwiga zgodziła się poślubić księcia, którego uważała za pogańskiego barbarzyńcę. W 1386r. odwołała dziecięce śluby z Wilhelmem i zgodziła się poślubić Jagiełłę. Zanim jeszcze przybył on do Krakowa, Król wysłała naprzeciw swojego zaudanego dworzanina, Zawiszę z Oleśnicy, aby ten dokładnie przyjrzał się Księciu. Doradca rozwiał pogłoski o rzekomej szpetności Litwina.

Ten ślub był wielkim poświęceniem dla Jadwigi. "Pan młody" był od niej starszy o ok. 20 lat! Jednak zgodziła się zrezygnować z młodzieńczych fantazji o miłości i szczęściu. Jagiełło przed ślubem musiał ochrzcić siebie i swój kraj. Książę przyjął imię Władysława, a Litwa przestała być dzięki Jadwidze ostatnim pogańskim krajem Europy.

Władysław był człowiekiem niepiśmiennym, Jadwiga natomiast władała 5 językami, miała pokaźną bibliotekę. Jednak dzięki tej parze unia przetrwała ponad 400 lat! W kraju po ślubie było dwóch królów, jednak więcej czasu sprawom państwa poświęcał Władysław. Nie oznaczało to, że Jadwiga nie dbała o państwo.

W 1387r. poprowadziła polską wyprawę na Ruś Czerwoną. Dzięki temu zostały usunięte węgierskie załogi zamków i przywrócone polskie panownie. Ponadto Jadwiga prowadziła korespondencję w władcami europejskimi, w tym z samym Papieżem, a przede wszystkim z Krzyżakami. Dopóki Król żyła, nie dochodziło do eskalacji konfliktów.

Z biegiem czasu Jadwiga poświęcała więcej czasu na modlitwę i działalność dobroczynną. Według jednej z legend, objawił się jej także Jezus ze słynnego krucyfiksu. Jednak małżeństwo nie było szczęśliwe. Małżonkowie spędzali ze sobą mało czasu. Jadwiga zaszła w ciążę dopiero w 1399r. W tym roku urodziła się córka Bonifacja, która jednak zmarła bardzo szybko. 17 lipca 1399r. przestało bić serce samej Jadwigi. Kraj pogrążył się w żałobie po stracie tak dobrej władczyni. Warto wspomnieć, że Jadwiga wszystke swoje kosztowności zapisała Akademii Krakowskiej. Powinniśmy docenić, że pomimo tego, że Polska była jej przybraną Ojczyzną, to była dla niej gotowa poświęcić własne szęście. Ciekawostką jest fakt, że Król była bardzo wysoka. Miała 180 cm, - wzrost, który w owych czasach był rzadkością.

Jadwiga była beatyfikowana 8 czerwca 1979r., a kanonizowana dokładnie 18 lat później, w 1997r. Jej grób znajduje się w Krakowie, na Wawelu. W Muzeum Archidiecezji Krakowskiej znajduje się ręcznie wyszyty przez nią racjonał - element stroju Metropolity Krakowskiego, zakładany bardzo rzadko. Przywilej noszenia racjonału mają poza Arcybiskupem Krakowa także 3 inni hierarchowie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050608170008121