Sprawiedliwa motywem nadziei dla papieża

czw, 9 cze 2005, 00:47:41

Autor: Mirosław Miarczyński

Ogłoszenie przez Izrael bł. Marii Elżbiety Hesselblad, założycielki Zakonu brygidek, Sprawiedliwą wśród Narodów jest dla Benedykta XVI motywem nadziei - podała Agencja Zenit - Takie zapewnienie znalazło się w telegramie, jaki w imieniu papieża napisał watykański sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano. Telegram został odczytany 3 czerwca br. podczas ceremonii wręczenia przyznawanego przez Instytut Yad Vashem dyplomu.

Uroczystość odbyła się w jednym z watykańskich pałaców na terenie Rzymu i przewodniczył jej Leone Paserman, przywódca wspólnoty żydowskiej Rzymu. Dyplom i pamiątkowy medal zostały wręczone przez Shai Cohena, radcę Ambasady Izraela we Włoszech, bratanicy błogosławionej pani Britten Hesselblad Hede i matce Tekli Famiglietti, przełożonej generalnej brygidek. Na uroczystość przybyli również burmistrz Rzymu Walter Veltroni oraz Piero Piperno, który został uratowany przez m. Marię Elżbietę.

Papieskie przesłanie wyraża nadzieję, że uhonorowanie bł. Marii Elżbiety stanie się sposobnością do odnowy wysiłków na rzecz promowania wartości pokoju i solidarności. "Jeśli w wizji chrześcijańskiej najwyższym prawem i normą fundamentalną jest miłość bliźniego - stwierdził abp Leonardo Sandri, który odczytywał papieski telegram - niezależnie od narodu czy rasy, do której ten bliźni należy, to to wszystko nabiera wartości jeszcze bardziej intensywnej i głębokiej w odniesieniu do braci Żydów, którzy otrzymali te same dary boskiego objawienia i przymierza i są depozytariuszami tych samych obietnic".

Matka Tekla zabierając głos podczas uroczystości powiedziała, że w uhonorowaniu bł. Marii Elżbiety dostrzega się świadomość centralnego miejsca osoby, wysoką i niezbywalną wartość każdego człowieka i jego życia, będące prawem i obowiązkiem, które trzeba bronić, promować i rozwijać. Ze swej strony zaś rabin Abramo Alberto Piattelli przypomniał, że według Talmudu kto ratuje jedno życie, jakby ratował cały świat. Piero Piperno podkreślił natomiast, że bł. Maria Elżbieta podczas przechowywania w swoim klasztorze żydowskich rodzin w pełni uszanowała ich godność i religię.

Matka Hesselblad została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 9 kwietnia 2000 r.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050609004352177